– Pytania prejudycjalne można zadać, jeśli dotyczy to jakiejś strony. Sąd postawił się ponad całym państwem. To niebezpieczne dla obywatela. Państwo tak funkcjonuje, żeby równoważyć wszystkie władze. Nie ma organu i przepisu, który upoważniałby Sąd Najwyższy do takiego działania. To otworzyłoby drzwi do naruszania praw obywatelskich – ocenił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Sąd Najwyższy w ubiegły czwartek postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W poniedziałek SN wysłał pytania prejudycjalne do TSUE.
To jest bardzo zaskakujące. SN wystąpił z pytaniami prejudycjalnymi i zapytał, czy Izba Prac i Ubezpieczeń Społecznych może zajmować się odwołaniami, które złożyły trzy osoby. To kuriozalne, ponieważ zgodnie z przepisami sądem uprawnionym do rozstrzygania tego typu odwołań jest Izba Dyscyplinarna, a nie pracy i ubezpieczeń. Ta izba podjęła się tej sprawy i pyta się czy mogła się podjąć – ocenił w "Sygnałach Dnia" wiceminister Michał Wójcik.
Zdaniem wiceszefa MS "błąd popełniono wcześniej".
W moim przekonaniu powinno czekać się na obsadzenie składem sędziowskim Izby Dyscyplinarnej i wówczas zająć się odwołaniami – dodał.
Wczoraj rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski, zagroził prezydentowi Trybunałem Stanu. Dopytywany przez dziennikarza, jakie konsekwencje może ponieść prezydent, jeśli nie poczeka na decyzje TSUE, Laskowski powiedział, że „istnieje potencjalna odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu”
CZYTAJ WIĘCEJ: Rzecznik SN próbuje zastraszyć prezydenta? Znów grzmi o Trybunale Stanu
Michał Wójcik, odpowiadając na groźby sędziego Laskowskiego zalecił mu przeczytanie konstytucji.
Albo jest się politykiem, albo sędzią – dodał.