Bp Kiciński spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji zorganizowanej z okazji 22. Dnia Życia Konsekrowanego, który Kościół katolicki obchodzi w piątek, w święto Ofiarowania Pańskiego.
Jak poinformował hierarcha, obecnie w Polsce żyje ponad 12 tys. zakonników – w tym około 9 tys. księży i około 1,3 tys. braci. Najliczniejsze zakony męskie to: franciszkanie, salezjanie, pallotyni i jezuici. Zakony męskie prowadzą m.in. 13 ośrodków terapii dla uzależnionych, 29 ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych i szkół specjalnych, 10 domów dziecka, 14 młodzieżowych ośrodków wychowawczych, 9 schronisk i noclegowni dla bezdomnych, 48 kuchni dla bezdomnych i ubogich, 12 hospicjów oraz 146 świetlic środowiskowych i 75 ośrodków pomocy rodzinie.
Sióstr zakonnych jest Polsce prawie 20 tys. Najwięcej z nich – ponad 18 tys. – to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń, czyli takich, które pracują np. jako katechetki, zakrystianki, organistki czy pielęgniarki. Około 5,5 tys. z nich jest zaangażowanych w pracę z młodzieżą – prowadzą szkoły, bursy, domy dziecka, świetlice środowiskowe itp.
Sióstr klauzurowych, czyli takich, które nie utrzymują kontaktu ze światem zewnętrznym, jest ponad 1,3 tys. Według danych Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych, należą one do 13 rodzin zakonnych i mieszkają w 83 domach na terenie całej Polski.
W Polsce jest też prawie tysiąc osób, które wybrały indywidualne życie konsekrowane poza klasztorem. Tzw. instytuty świeckie zrzeszają osoby, które składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale nie noszą habitów, mieszkają samodzielnie lub w rodzinach i, podobnie jak świeccy, pracują zawodowo. Światowa Konferencja Instytutów Świeckich zrzesza 193 instytuty; łącznie należy do niej 30 tys. świeckich osób konsekrowanych.
Jak podkreślił bp Kiciński, celem Dnia Życia Konsekrowanego jest „uświadomienie sobie, jak wielkim darem dla Kościoła są zakonnicy i zakonnice”.
Osoby konsekrowane pokazują nam, że my żyjemy tu na ziemi, ale tak naprawdę naszą ojczyzną jest niebo
– podkreślił.
Hierarcha przyznał, że w ostatnich latach widoczny jest kryzys powołań do zakonów.
Z jednej strony widzimy rozwój wielu wspaniałych dzieł i inicjatyw, ale z drugiej strony spada liczba powołań. Myślę, że ma to związek z kiepską kondycją współczesnej rodziny
– wyjaśnił bp Kiciński.
Dodał, że tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego jest przeżywany w kontekście zaplanowanego na październik Synodu o młodzieży, który pod hasłem „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w Rzymie.
Wiemy, że młodzież to przyszłość naszej ojczyzny, przyszłość świata, ale i przyszłość zakonów. W tym kontekście najważniejszym zadaniem osób konsekrowanych jest towarzyszenie ludziom młodym, którzy nieraz nie znajdują oparcia w rodzinach, natomiast osoby konsekrowane mogą im towarzyszyć w codzienności i podejmowaniu ważnych życiowych decyzji
– zaznaczył bp Kiciński.
Jak podkreśliła s. Marcina Wieszołek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, Życie w zakonie nie jest trudniejsze niż życie w małżeństwie i w rodzinie.
W małżeństwie też nie jest łatwo – dwie osoby muszą się z sobą dogadać. Tak samo w klasztorze – jeśli zaufa się Bogu, On się zatroszczy o to, żebyśmy byli w stanie przezwyciężyć wszelkie trudności
– wyjaśniła.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele katolickim został ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II. W Polsce działa obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób.