Istotne jest to, że trzymamy w ryzach deficyt finansów publicznych, jeśli idzie o jego stosunek do PKB – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, w przyszłym roku na program Maluch Plus zostanie przeznaczone 5,5 mld zł, co pozwoli zwiększyć do 330 tys. liczbę żłobków, klubów dziecięcych i innych miejsc opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia.
W poniedziałek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki napisał, że w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości dług sektora finansów publicznych spadł w Polsce do 50,3 proc. PKB, czyli poniżej poziomu z końca 2015 (51,3 proc.). Z wpisu szefa rządu na Facebooku wynika, że podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości zmniejszył się o 1 proc. PKB, podczas gdy w trakcie rządów PO-PSL zadłużenie wzrosło o 6,8 proc. PKB
„Istotne jest to, że trzymamy w ryzach deficyt finansów publicznych, jeśli idzie o jego stosunek do PKB”
– powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, poproszony o komentarz do wpisu premiera. Dodał, że jest to polityka istotna w czasach kryzysu.
„Musimy tworzyć dodatkowe możliwości buforowe na wypadek możliwych, dodatkowych wydatków, na przykład w sytuacji kryzysowej. Wiemy, że Rosja jest zdolna do wielu działań, które mogłyby godzić w interes ekonomiczny Polski. Tutaj taka polityka jest prowadzona, aby w razie sytuacji kryzysowej takie dodatkowe środki uruchomić”
– powiedział Piotr Müller.
Zastrzegł jednak, że „dyrektywa jest taka, aby wydatki ograniczać”.
Müller przypomniał, że w 2023 r. wystartuje kolejna edycja programu Maluch Plus.
"To jest program, którego celem jest zwiększenie liczby miejsc w żłóbkach, klubów dziecięcych lub dziennych miejsc opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia"
– wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej.
Według rzecznika rządu jest to odpowiedź na postulaty opinii publicznej. Przypomniał, że w 2015 r. było jedynie 84 tys. miejsc takich jak żłobki czy kluby dziecięce, a obecnie jest ich 228 tys.
"To pokazuje, że nasza polityka prorodzinna ma kilka filarów: z jednej strony jest to program 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy wyprawka szkolna, ale z drugiej strony właśnie miejsca, które pozwalają na to, aby godzić życie zawodowe i rodzinne w tym samym czasie"
– mówił.
Poinformował, że na program Maluch Plus zostanie przeznaczone 5,5 mld zł. "To pozwoli zwiększyć liczbę miejsc takich jak żłobki i kluby dziecięce do 330 tys. miejsc" – zaznaczył.
Dodał, że środki te będzie można przeznaczyć na rozbudowę i przebudowę żłobka, remont pomieszczeń lub zakup wyposażenia.
"Chcemy, żeby każda gmina mogła tego typu działania podjąć. Chodzi o to, żeby siatka tych miejsc opieki była na tyle gęsta, aby w każdym miejscu Polski tego typu możliwości się pojawiły"
– stwierdził Müller.