Partie opozycji totalnej - Platforma Obywatelska i Nowoczesna - złożą wniosek do prokuratury na Stanisława Piotrowicza. Wniosek będzie dotyczył rzekomego niedopełnienia obowiązków przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Zarzut PO i N. dotyczy tego, że posłowie w głosowaniu odrzucili poprawki, zanim opozycja zdążyła je przedstawić.
W przerwie obrad sejmowej komisji, która zajmuje się prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, posłowie PO i Nowoczesnej krytykowali przewodniczącego komisji za to, że - ich zdaniem - w niewłaściwy sposób procedował zgłoszone przez nich poprawki, uniemożliwiając im m.in. przedstawienie ich ustnego uzasadnienia.
Według Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, przewodniczący Piotrowicz dopuścił się ograniczenia konstytucyjnych uprawnień posłów do wnoszenia poprawek, regulaminu Sejmu, który - jej zdaniem - "mówi jednoznacznie" o potrzebie ustnego przedstawienia poprawek na posiedzeniu komisji, a także art. 231 kodeksu karnego, który mówi o przekraczaniu uprawnień oraz niedopełniania obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.
Posłanka Nowoczesnej zapowiedziała, że w związku z przebiegiem dzisiejszych obrad do prokuratury złożone zostanie "zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana prokuratora Piotrowicza".
Do krytykowania szefa komisji sprawiedliwości dołączył wiceprzewodniczący PO Borys Budka. Z jego słów posłowie opozycji nie mieli możliwości przedstawić swoich poprawek "w sposób ustny, tak jak wymaga tego regulamin".
Pan poseł Piotrowicz w sposób niespotykany do tej pory prowadzi tę komisję – ocenił.
Inny z przedstawicieli Platformy w komisji sprawiedliwości Krzysztof Brejza zapowiadał z kolei, że opozycja będzie domagać się także wyjaśnienia sytuacji z posiedzenia, podczas której - jak mówił - zabierany był "głos przedstawicielom KRS, ekspertom, ale zaproszony został na posiedzenie komisji sejmowej popierający ten skok PiS-u na sąd b. poseł Samoobrony, który obecnie jest członkiem prorosyjskiej partii Zmiana".
Ale nawet tego posłom totalnej opozycji było za mało. Krytykowali oni również prezydenta Andrzeja Dudę za kształt przygotowanych przez niego projektów, a także poprzedzający prace parlamentarne proces uzgodnień z PiS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrzaski nie pomogły totalnej opozycji. Komisja sejmowa nie zagłosowała po ich myśli