Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

To jego panicznie bała się Moskwa i komuniści! Historia gen. Kuklińskiego odkryta na nowo

W weekend ponownie otwarta została Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego. Mieszczące się na warszawskiej Kanonii nietypowe muzeum zostało znacznie rozbudowane i zmodernizowane. „To kolejny ważny akt w przybliżaniu Polakom postaci jednego z największych bohaterów najnowszej historii. Prowadzący ją Filip Frąckowiak (syn śp. Józefa Szaniawskiego, który jako pierwszy domagał się w III Rzeczypospolitej rehabilitacji „pierwszego polskiego oficera w NATO”) dołożył wielu starań, aby założona przez jego ojca placówka muzealna przyciągała rodaków i rozsławiała imię jej patrona” - tłumaczy dr Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego w kraju.

fragment okładki "Gazety Polskiej" z lutego 2014 (numer 7/1071) r.

Co prawda w ostatnich latach o gen. Kuklińskim mówi się i pisze w Polsce znacznie więcej, jednak biorąc pod uwagę podejmowane wcześniej próby jego dyskredytowania i wymazywania z historii Polski, jego misja bez wątpienia nadal wymaga nagłośnienia. Kluczową rolę odgrywa właśnie Izba Pamięci Generała Kuklińskiego , która po 12 latach doczekała się odnowienia. Ekspozycja została dostosowana do nowszych technologii i form prezentacji. Pojawiły się nowe dokumenty mapy i filmy, a także pamiątki osobiste oraz niepublikowane zdjęcia.

Warto nadmienić, że dotychczasową ekspozycję odwiedziło ponad 100 000 ludzi.
 

 

Były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju, dr Jerzy Bukowski przyznaje, że znaczącą rolę w popularyzacji jego dokonań odegrał film Władysława Pasikowskiego pt. „Jack Strong”, który przybliżył sylwetkę gen. Kuklińskiego przede wszystkim młodym Polakom. Pojawiają się już nawet pogłoski o zainteresowaniu Hollywood historią gen. Kuklińskiego. Na uwagę zasługują również pozycje książkowe: „Życie ściśle tajne” Benjamina Weisera oraz „Atomowego szpiega” profesora Sławomira Cenckiewicza.

- Rosnące zainteresowanie człowiekiem, o którym nie tylko w PRL, ale także przez długi czas w III RP (aż do drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku) nie mówiono albo nic, albo głównie źle, wystawia nam dobre świadectwo jako narodowi. Polacy zawsze byli zanurzeni w przeszłość i z niej czerpali natchnienie do przeżywania teraźniejszości oraz do budowania przyszłości. Historyczni bohaterowie stanowią dla nas istotne punkty odniesienia, chętnie zagłębiamy się więc w meandry ich działań, zwłaszcza jeżeli musieli funkcjonować w bardzo trudnych okolicznościach i podejmować ogromne wyzwania nie tylko w patriotycznej, ale także w moralnej sferze – tłumaczy portalowi niezalezna.pl były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego w kraju.

Ponadto dr Jerzy Bukowski przypomina, że w wielu miastach działają stowarzyszenia i kluby skupiające osoby, dla których gen. Kukliński jest wzorem poświęcenia w służbie słusznej sprawie. W ostatnim czasie pojawiło się na terenie kraju dość dużo pomników i popiersi bohatera epoki zimnej wojny, a także ulic oraz instytucji publicznych jego imienia, m.in. International School of Bydgoszcz, w której nauki pobierają uczniowie 19 narodowości, w tym dzieci stacjonującego tam personelu NATO. W tym roku pojawiła się inicjatywa uczynienia z niego patrona jednego z warszawskich liceów ogólnokształcących i chociaż nie zakończyła się ona sukcesem, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego w kraju jest przekonany, że wkrótce pojawią się podobne.

- Cieszy mnie, że generał Ryszard Kukliński budzi ciekawość, a w jej konsekwencji podziw, zwłaszcza w młodych pokoleniach rodaków. Mam nadzieję, że jest to zjawisko trwałe i już za kilka lat nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości, aby zaliczyć go w poczet największych bohaterów w najnowszych dziejach nie tylko Polski, ale całego świata – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, generalkuklinski.com

#historia #Filip Frąckowiak #Jerzy Bukowski #Generał Ryszard Kukliński

redakcja