- Jeszcze raz apeluję, aby na czas egzaminów szkolnych związki zawiesiły protest. My jesteśmy gotowi rozmawiać jak długo będzie trzeba, żeby podpisać porozumienie - powiedziała wicepremier Beata Szydło przed kolejną turą rozmów z oświatowymi związkami zawodowymi
Wicepremier zapowiedziała też prace nad nowym systemem wynagradzania nauczycieli.
Po godz. 13.00 rozpoczęło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie.
Beata Szydło kolejny raz powiedziała, że "Solidarność" zaakceptowała propozycję rządu. Wskazała, że te propozycje to 15-procentowy wzrost wynagrodzeń w 2019 r. (uwzględniając podwyżkę już wypłaconą w styczniu), skrócenie stażu i awansu zawodowego, zmiany w ocenie nauczycieli oraz określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo (300 zł).
Jeszcze raz chcę zwrócić się do moich partnerów w rozmowie z apelem (...), aby na czas egzaminów szkolnych, które są przed nami już niebawem w kwietniu, i potem egzaminów maturalnych, związki zawiesiły protest. Natomiast my jesteśmy gotowi rozmawiać cały czas, jak długo będzie trzeba, żebyśmy porozumienie podpisali, ale nie może to odbywać się kosztem uczniów. Dlatego jeszcze raz prośba, żeby związki zdecydowały się na zawieszenie tego protestu w czasie egzaminów
- dodała.
W spotkaniu poza wicepremier Szydło uczestniczą też: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Stronę związkową reprezentują m.in.: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa i szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.