We wrocławskich szpitalach rozpoczęto proces odmrażania działalności sprzed epidemii i wykonywane są już planowe zabiegi oraz wizyty w poradniach. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zajętych jest średnio ponad 70 procent łóżek na oddziałach.
Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Monika Kowalska powiedziała, że na planowe zabiegi umawiani są w pierwszej kolejności ci pacjenci, którzy stracili swój termin z powodu epidemii koronawirusa w ostatnich trzech miesiącach.
- Jest jeszcze grupa pacjentów, którzy nadal obawiają się zakażenia i nie chcą, by zabieg już teraz się odbył. Wszyscy przyjmowani są badani pod tym kątem, czy nie są zakażeni. Prosimy też umawianych pacjentów, by kilka dni przed przyjściem do szpitala pozostali w izolacji
- powiedziała Kowalska.
Dodała, że wszystkie oddziały szpitalne są zajęte średnio w 70-80 procentach, a poradnie szpitalne przyjmują chorych umawianych na konkretną godzinę, by w ten sposób unikać dłuższych kolejek.
W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu zabiegi planowe były wykonywane przez cały okres epidemii, gdyż w przypadku pacjentów onkologicznych liczy się każdy dzień w leczeniu. Zawieszone były badania profilaktyczne, takie jak m.in. kolonoskopia czy mammografia, które teraz zostały wznowione. Wznowiono też wizyty kontrolne pacjentów, które najpierw odbywają się w formie teleporady, a gdy jest to konieczne, dochodzi do osobistej wizyty.
W DCO wszyscy pacjenci również są testowani pod kątem zakażenia koronawirusem, by mieć pewność, że są zdrowi.
- Znacząco spadła jednak liczba pacjentów, którzy pierwszy raz zgłaszają się do naszego szpitala z podejrzeniem czy wstępnym rozpoznaniem nowotworu. To niepokojące, bo opóźnianie pogłębionej diagnostyki i rozpoczęcia leczenie jest bardzo niekorzystne dla pacjentów. Dlatego apelujemy, by ci "pierwszorazowi" pacjenci, rejestrowali się i zgłaszali. Mogą to zrobić drogą elektroniczną
- powiedziała Agnieszka Czajkowska, rzecznik szpitala.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu otwarty zostanie oddział chirurgii dziecięcej oraz szpitalne poradnie rozpoczęły już rejestrację planowych pacjentów. Rozpoczęła się również rejestracja na planowe badania diagnostyczne, takie jak m.in. rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Badania nie były wykonywane przez trzy miesiące, zatem trzeba nadrobić zaległości.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego także rozpoczęło się przyjmowanie planowych pacjentów. Na początek jednak sale oddziałów mają zapełnić się jedynie w połowie.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu po wybuchu epidemii kornoanwiusa został przekształcony w całości w szpital zakaźny. Od poniedziałku stopniowo uruchamiana jest w tej placówce ponownie pediatria.
- To osobny pawilon pediatryczny, a jego kadra nie ma żadnej styczności z pacjentami z COVID-19
- powiedziała rzeczniczka tego szpitala Urszula Małecka.
Dodała, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentów na początek uruchomiono rehabilitację na oddziale pediatrycznym. Pacjenci są tam przyjmowani od poniedziałku. „To dzieci, które muszą mieć zapewnioną stałą i intensywną rehabilitację” - powiedziała Małecka. Dodała, że do końca czerwca systematycznie będą uruchamiane kolejne oddział na pediatrii.
Dziś w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu na oddziałach zakaźnych przebywało łącznie 115 pacjentów z czego 78 z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Siedmiu pacjentów przebywa tam na OIOM-ie. W lecznicy jest 29 sal wolnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powiedział, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego pozostanie 250 łóżek dla pacjentów z COVID-19.