Po godzinie 19 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
W najbliższym czasie klub PiS zamierza zgłosić poprawki do ustaw o KRS i SN przedstawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę
- powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że należy spodziewać się kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS.
Pan prezydent zadeklarował, że z tymi poprawkami na piśmie zapozna się wcześniej, żeby zobaczyć, jak one wyglądają. Dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, dopiero wtedy może się do nich odnosić
- dodał rzecznik prezydenta.
.@kplapinski poinformował, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania Prezesa #PiS J. #Kaczyński z #PAD.
— Anna Romanczuk (@Romanczuk_Anna) 6 października 2017
W piątek po godz. 17 Jarosław Kaczyński przybył do Belwederu z siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie; w siedzibie partii był również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Tematem rozmowy były prezydenckie projekty ustaw ws. KRS i SN, w tym przebieg prac nad nimi w parlamencie.
Było to trzecie spotkanie obu polityków w ostatnim czasie, które dotyczyło zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do piątkowego spotkania podkreśliła, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, by zmiany w wymiarze sprawiedliwości były gruntowne.
Generalnie chodzi nam o to, żeby znaleźć konsensus, co do propozycji, które powinny być do zaakceptowania przez obie strony
- wskazała Mazurek.
Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.
Projekt noweli ustawy o KRS przedstawiony przez prezydenta zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.