– Poszukujemy miejsc najbliżej Pałacu Prezydenckiego, z tego pałacu świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński wyruszył w ostatnią podróż do Smoleńska – powiedział na antenie Telewizji Republika Jacek Sasin. Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał też, że miejsce, w których powinny stanąć monumenty upamiętniające ofiary smoleńskiej tragedii, wskazali sami Polacy.
Polityk podkreślił, że tego rodzaju pomniki „
mają sens tylko, kiedy są związane z miejscem, w którym powstają”.
To miejsce wybrali Polacy, żeby w sposób spontaniczny upamiętniać ofiary. Stawianie pomnika w innym miejscu nie ma sensu, a szczególnie nie ma sensu skwerek przy Trębackiej
– zaznaczył parlamentarzysta i dodał, że „
skwerek przy Trębackiej zupełnie nie pasuje do powagi ofiary, którą chcemy uczcić pomnikiem”.
Poszukujemy miejsc najbliżej Pałacu Prezydenckiego, z tego pałacu świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński wyruszył w ostatnią podróż do Smoleńska
– mówił w TV Republika Sasin.
Dodał, że nie ma wielu miejsc, w których pomnik mógłby stanąć. – J
est placyk przed Kościołem Seminaryjnym, tam mógłby stanąć pomnik ofiar – wskazał i podkreślił, że konkretna lokalizacja zostanie ostatecznie przesądzona wtedy, kiedy będą rozpisywane konkursy na pomniki.
W środę 10 sierpnia – w 76 miesięcy po tragedii smoleńskiej –
rusza zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej. Monumenty mają stanąć w centrum Warszawy. Publiczna zbiórka potrwa do końca marca 2018 roku.
Inicjatywę budowy pomnika prezydenta Kaczyńskiego w Warszawie – stolicy Polski, ale także mieście jego urodzenia – podjął Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. O jego powołaniu już w kwietniu informował Jarosław Kaczyński. Głównym zadaniem komitetu jest prowadzenie zbiórki publicznej, której celem jest „podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.
Wśród członków komitetu jest wiele znanych osób również spoza świata polityki:
poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser Antoni Krauze, aktorki Katarzyna Łaniewska i Halina Łabonarska, satyrycy Jan Pietrzak, Marcin Wolski i wielu innych. W komitecie nie zabrakło przedstawicieli rządu, w tym premier Beaty Szydło, wicepremierów Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, ministrów Mariusza Błaszczaka, Mariusza Kamińskiego, Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobry.
Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone przez Komitet Społeczny konto bankowe nr:
35 1540 1287 2216 5879 7578 0001. Pomniki mają zostać uroczyście odsłonięte w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Źródło: Telewizja Republika,niezalezna.pl
#Jacek Sasin #Smoleńsk #Katastrofa smoleńska #pomnik smoleński #pomnik
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
plk