Prokuratura przedłużyła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez członków byłego kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego poprzez podjęcie współpracy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że to właśnie w tej sprawie w kwietniu zeznawał przed prokuraturą były premier Donald Tusk.
Śledztwo zostało przedłużone do 3. lutego 2018 roku – powiedział PAP rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński.
Śledztwo prowadzi wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Prokuratura ze względu na niejawny charakter postępowania nie podaje żadnych szczegółów. Śledztwo prowadzone jest przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB. W śledztwie postawiono już zarzuty byłym szefom SWK – Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi. Trzecim podejrzanym jest Krzysztof D., b. dyrektor szefa gabinetu SKW.
Przypomnijmy, że w latach 2008-2014 Donald Tusk był nie tylko zwierzchnikiem szefów wszystkich służb specjalnych, ale pełnił też funkcję ich koordynatora, ponieważ nie powołał wówczas ministra koordynatora ds. służb specjalnych. 19 kwietnia Tusk zeznawał przed prokuraturą w charakterze świadka w tej sprawie.
Śledztwo, które prowadzi wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczy "przekroczenia uprawnień przez członków kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów". Za przestępstwo przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi do trzech lat więzienia.
Ustawa o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów tych służb współpracy z "właściwymi organami i służbami innych państw" może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.