Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie "giertychówek". Pisze o "skrawkach papieru" i drukowanych mailach

Sąd Najwyższy rozpatrzył protesty wyborcze o identycznej treści, które w masowej skali blisko 50 tys. napłynęły po II turze wyborów prezydenckich. Postanowiono, że tzw. giertychówki pozostawione zostaną bez dalszego biegu.

- W piątek 27 czerwca 2025 r. Sąd Najwyższy wydał dwa postanowienia, w których pozostawił bez dalszego biegu dwa protesty wyborcze wraz z wieloma tysiącami innych identycznych protestów, które zostały połączone do wspólnego rozpoznania - przekazał w sobotę wieczorem SN.

Reklama

"Pierwszy z protestów zarejestrowany został pod sygnaturą I NSW 208/25. Protest ten złożono przy wykorzystaniu wzoru opracowanego przez posła Romana Giertycha, który za pośrednictwem Internetu skłonił do złożenia tego wzoru, jako swego protestu wyborczego, wiele tysięcy wyborców. W ramach sprawy I NSW 208/25 odniesiono się do zarzutów powielonych w 49 598 identycznych protestach wyborczych, pozostawiając je bez dalszego biegu"

- czytamy w komunikacie.

Nie tylko protesty - ale też "skrawki papieru"

Sąd Najwyższy zaznaczył, że obok protestów o identycznej treści z "wzoru" przygotowanego przez posła Koalicji Obywatelskiej Romana Giertycha, nadsyłane były - jako protesty - "krótkie oświadczenia deklarujące poparcie dla protestu Romana Giertycha".

- Te krótkie pisma, niekiedy składane na skrawkach papieru, nie były dołączane do wspomnianej grupy 49 598 protestów, dla których wyrażano w ten sposób poparcie. Są one rozpatrywane osobno. W grupie tej znajdują się również pisma sporządzone nie w oparciu o wspomniany wzór protestu, ale w oparciu o treść wiadomości e-mail, w której poseł Giertych instruował, jak należy złożyć protest wyborczy z wykorzystaniem jego wzorca. Wyborcy drukowali tę korespondencję, dopisywali na niej swoje dane wraz z numerem PESEL (zgodnie z instrukcją) i przesyłali do Sądu Najwyższego, mimo że wydruki te nie zawierały żadnych zarzutów przeciwko ważności wyboru Prezydenta RP

- ocenił sąd.

Wzór Wawrykiewicza

SN zajął się także jednobrzmiącymi protestami nadesłanymi w liczbie blisko 4000 opartymi o wzór przygotowany przez europosła Michała Wawrykiewicza. Zdecydowano, że zostaną one pozostawione bez dalszego biegu. Sąd dodał, że w piątek zapadły postanowienia w ponad 400 innych sprawach związanych z protestami wyborczymi.

"Jedynie w kilkunastu spośród nich Sąd Najwyższy mógł zająć merytoryczne stanowisko, wyrażając opinię o zasadności 8 protestów i o niezasadności 6 protestów" - zaznaczono.

W komunikacie przekazano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zbierze się 1 lipca o godzinie 13.00 na posiedzeniu dot. podjęcia uchwały w przedmiocie ważności wybory prezydenta RP.

 

Źródło: niezalezna.pl
Reklama