Po dzisiejszych rozmowach ministrów z Polski i Ukrainy pojawiła się szansa na porozumienie dotyczące importu ukraińskiego zboża. "Strony omówiły sytuację i propozycję Ukrainy dotyczącą jej rozwiązania" i "zgodziły się znaleźć rozwiązanie, uwzględniające interesy obu krajów" - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywnościowej.
Dzisiaj doszło do rozmowy telefonicznej polskiego ministra rolnictwa Roberta Telusa z jego ukraińskim odpowiednikiem, Mykołą Solskim.
Służby medialne ukraińskiego ministerstwa polityki agrarnej i żywnościowej przekazały, że "strony omówiły sytuację i propozycję Ukrainy dotyczącą jej rozwiązania" i "zgodziły się znaleźć rozwiązanie, uwzględniające interesy obu krajów".
Według strony ukraińskiej, ministrowie zgodzili się "w najbliższych czasie wypracować opcje współpracy w zakresie eksportu". W nadchodzących dniach mają odbyć się kolejne rozmowy w tej sprawie.
Polskie ministerstwo rolnictwa cytuje w komunikacie po rozmowach Roberta Telusa, który stwierdził, że "skarga złożona [przez Ukrainę do WTO szkodzi naszym relacjom i że ta skarga powinna zostać wycofana". Dodał również, że "wypowiedzi ukraińskich polityków cytowane w mediach także szkodzą naszym wzajemnym relacjom".
- Jesteśmy jednak zawsze gotowi do rozmów, ale niezmiennie interes polskiego rolnika jest dla nas najważniejszy. Dlatego cieszę się, że Ukraina zaczęła wreszcie rozmawiać z nami, a nie z Niemcami czy Komisją Europejską ponad naszymi głowami
- dodał minister Telus.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi @RobertTelus rozmawiał dziś telefonicznie z Ministrem Rolnictwa Ukrainy, Mykołą Solskim.
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) September 21, 2023
🗣️Po pierwsze, powiedziałem, że skarga złożona do WTO szkodzi naszym relacjom i że ta skarga powinna zostać wycofana- poinformował minister Telus.
🤝 Szef… pic.twitter.com/Ger4YMkOLV
Jak podały media, dzisiaj w sprawie importu zboża z Ukrainy, Kijów porozumiał się z Bratysławą. Słowacja również utrzymała embargo na towary zbożowe z Ukrainy po 15 września 2023 r.
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września.
Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Unii Europejskiej. Następnie w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.
Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji. W poniedziałek Kijów złożył skargę do WTO w związku z decyzją Warszawy, Bratysławy i Budapesztu.