Europoseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) podczas spotkania grupy europarlamentarzystów z unijnym komisarzem ds. wymiaru sprawiedliwości, Michaelem McGrathem, w Strasburgu przekazał raport na temat strat wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej ze strony Niemiec.
Komisarz spotkał się z grupą Remembrance Group, która w PE zrzesza ok. 30 europarlamentarzystów z różnych państw członkowskich i zajmuje się pielęgnowaniem pamięci o historii Europy, w szczególności XX w.
"Podczas rozmowy przekazałem Raport o stratach wojennych Polski, który dokumentuje ogrom cierpień polskich obywateli w czasie II wojny światowej. Wciąż nie mają oni dostępu do sądów z powodu doktryny immunitetu państwa. (…) Sprawiedliwość musi być dostępna dla każdego"
– napisał Mularczyk na platformie X.
Komisarz McGrath @EUCssrMcGrath spotkał się z grupą Remembrance Group, wskazując otwartość na dyskusję oraz wolę zajęcia się nierozwiązanymi historycznymi problemami.
— Arkadiusz Mularczyk MEP (@arekmularczyk) January 21, 2025
Podczas rozmowy przekazałem Raport o stratach wojennych Polski, który dokumentuje ogrom cierpień polskich… pic.twitter.com/WQa2lr5Acu
Europoseł poinformował, że komisarz odpowiedział, iż choć temat jest dla niego nowy, przeanalizuje raport.
Mularczyk wręczył też komisarzowi list, w którym napisał, że "w Polsce na koniec 2022 roku żyło ponad 2 miliony Polaków, którzy mogą mieć bezpośrednie roszczenia wobec państwa niemieckiego z tytułu poniesionych strat i krzywd w czasie II wojny światowej".
- Fakt, że żyją dziś ofiary, które dysponują dowodami potwierdzającymi ich roszczenia o naruszenie praw człowieka, ale nie mają żadnej prawnej możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, stanowi wyraźne naruszenie ich praw człowieka, jest niesprawiedliwe pod względem prawnym i moralnie godne pożałowania
– dodał w liście.
Zaapelował do komisarza o wsparcie w tej sprawie oraz o zorganizowanie spotkania, aby omówić, jakie działania Komisja Europejska może podjąć w celu pomocy obywatelom UE, którzy wciąż nie mają możliwości dochodzenia sprawiedliwości.