Rośnie liczba kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Z najnowszych danych wynika, że na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 85 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 63 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 31, a na wakat w Izbie Karnej - 6 kandydatur. Łącznie to 185 chętnych do zajmowania stanowiska sędziego SN.
23 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 17 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne blisko 80 kandydatur wpłynęło od zawodów prawniczych: adwokatów (31), radców prawnych (38) i notariuszy (dziewięć zgłoszeń). Zgłosiło się także 22 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 12 prokuratorów.
Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.
Jak wskazano w obwieszczeniu, do objęcia przewianych jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej 16 stanowisk.
Termin na zgłoszenie kandydatur upływał 29 lipca, ale jest to niedziela i - jak poinformowało PAP Biuro KRS - kandydatury będą przyjmowane jeszcze w poniedziałek 30 lipca, poza tym część może wpłynąć pocztą - na ostateczne podsumowanie trzeba więc będzie poczekać najprawdopodobniej do drugiej połowy tygodnia.