– Ta ustawa jest przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie roli pacjenta w systemie ochrony zdrowia – podkreślał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, przekonując posłów do poparcia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Sejm uchwalił dziś tę ustawę.
Odpowiadając na pytania posłów, zadawane przed głosowaniem, minister podkreślił, że ustawa była konsultowana z wieloma środowiskami - m.in. lekarskim i pacjenckim, by "maksymalnie dużo środowisk wspierało jej wdrażanie".
Minister zdrowia przypomniał, że ponieważ jest to zmiana systemowa, ustawa będzie wdrażana na zasadzie pilotażu, przez te podmioty, które wyrażą wolę uczestnictwa w nim.
Nie mamy wątpliwości co do jakości tego projektu. Ta ustawa jest przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie roli pacjenta w systemie ochrony zdrowia – ocenił Radziwiłł.
.@Radziwill_K @MinZdrowia: będzie to przełomowa ustawa, jeśli chodzi o wzmacnianie sytuacji pacjenta w systemie służby zdrowia #POZ #Sejm pic.twitter.com/70ussbcSAq
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 27 października 2017
Koordynacja i kompleksowość - to są słowa klucze do tych zmian, które wprowadzamy – podkreślił minister zdrowia.
Zgodnie z ustawą, lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia. O postępowaniu terapeutycznym pacjenta będzie decydował lekarz POZ - to on ma być przewodnikiem pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Z tego też powodu lekarz POZ ma współpracować z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.