Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Polska przeciw funduszowi rybackiemu

Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE. Nie uwzględniono planu ratunkowego dla Bałtyku, szczególnie dla dorsza - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
By Czesław i Urszula - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17794668

"Polski rząd nie może się zgodzić na plan, który nie bierze pod uwagę tragicznej sytuacji na Morzu Bałtyckim oraz nie zapewnia odbudowy populacji dorsza" - podkreślił minister.

W połowie czerwca ub.r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia ws. sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2021-2027. Publikacja zapoczątkowała okres prac nad projektem rozporządzenia na forum Parlamentu UE i Rady UE, które trwały od końca czerwca ub.r. do 12 czerwca br.

Ministerstwo zapewniło, że Polska aktywnie włączyła się w prace nad projektem rozporządzenia zgłaszając propozycje istotnych dla krajowego rybactwa zmian przepisów.

W wyniku prac Rady UE przygotowano dokument stanowiący mandat do dalszych negocjacji nad projektem rozporządzenia o nowym funduszu. Dokument ten będzie rozpatrywany na wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu.

"Rozwiązania zawarte w opracowanym dokumencie nie odpowiadają na potrzeby sektora rybactwa w Polsce i nie pozwolą skutecznie niwelować następstw katastrofalnego stanu zasobów w Morzu Bałtyckim"

- wskazał szef resortu gospodarki morskiej.

Ministerstwo przypomniało, że o słabnącej kondycji dorsza wschodniego Polska mówi głośno od 2015 r. Nasz kraj od dłuższego czasu prowadzi działania mające chronić populację dorsza w Bałtyku. Utrzymano m.in. okresy ochronne dla tarlisk dorsza. Wprowadzono też zakaz trałowania w obszarze 6 mil morskich od polskiego wybrzeża.

Resort dodał, że wprowadzono także kwoty połowowe dla dobijaka i tobiasza - gatunków będących jednym z podstawowych źródeł pokarmu dla dorsza.

"W związku z brakiem uznania dla ww. działań naprawczych, zapaść zasobów na Morzu Bałtyckim będzie dalej postępować. Bez uwzględnienia naszych apeli o ratunek dla Morza Bałtyckiego, nie zgodzimy się na przyjęcie rozporządzenia, które w żaden sposób nie poprawi katastrofalnej sytuacji, w jakiej znalazły się zasoby bałtyckiego dorsza"

- zadeklarował Gróbarczyk. 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Rybołówstwo #Unia Europejska. #marek gróbarczyk

Redakcja