Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Pielgrzymi dotarli do Solecznik na Wileńszczyźnie. Niezwykły gest przypomniał o "Ince"

Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszyli dzisiaj z Ejszyszek o godz. 7.00. Całość drogi do pokonania liczyła ponad 32 km. Dzisiejszy dzień jednak był pełen wrażeń, miłych spotkań z rodakami, którzy wychodzili na spotkanie z pielgrzymami w każdej z mijanych przez nas miejscowości.

Cały dzisiejszy dzień chcieliśmy przeżyć w naszej wspólnocie jako dziękczynienie za setną rocznicę odzyskania niepodległości. Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszyli z tablicą dedykowaną Danucie Siedzikównie „Ince” ze srebrnym sercem, w którym znalazła się ziemia z grobu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Ponadto niesiono także kolejną figurę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, jako dar dla jednej z parafii Wileńszczyzny.

Uroczystość przekazania tablice z srebrnym „Sercem dla Inki” miała miejsce podczas eucharystii odprawionej w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Butrymańcach. Przybyli na nią także goście z Polski, m.in. przedstawiciele rodziny Danki Siedzikówny, grupy rekonstrukcyjne, harcerze, środowiska patriotyczne w Wileńszczyzny. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Pączkowski, salezjanin z Piły, przewodnik grupy żółtej. Następnie wszystkich powitał proboszcz miejscowej parafii ks. Józef Aszkiełowicz. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz SDB, pomysłodawca akcji „Serce dla Inki” i przewodniczący ogólnopolskiego komitetu, który ją koordynuje. 

Na zakończenie eucharystii okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele rodziny „Inki” – dr Anna Tertel oraz Maciej Pawełek. W imieniu dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL okolicznościowy adres odczytał Jarosław Wróblewski, natomiast ks. Jarosław Wąsowicz SDB przekazał uczestnikom odsłonięcia serca dla Inki pozdrowienia od prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN. 
Na kolejnym postoju w Koniuchach odbył się patriotyczny Apel Pamięci przy pomniku pomordowanych tu podczas wojny Polakach. W tej wsi na skraju Puszczy Rudnickiej 29 stycznia 1944 roku partyzanci sowieccy i żydowscy dokonali tu masakry na ludności polskiej, mordując kilkudziesięciu mieszkańców wsi (mężczyzn, kobiety i dzieci, najmłodsze miało 2 lata). Okolicznościowe rozważania podczas apelu poprowadził ks. Andrzej Dębski SAK, przewodnik grupy zielonej. 

Z Koniuch do noclegu dzieliły nas kolejne dwa etapy. W Solecznikach uczestników salezjańskiej pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy powitał ks. prałat Wacław Wołotkowicz. W Apelu Jasnogórski wziął także udział ks. Jerzy Lubianiec, kapłan pochodzący z Solecznik, który na co dzień posługuje w Kazachstanie. Znaczna część pielgrzymów została zabrana na noclegi przez mieszkańców. O 21.00 dla pielgrzymów i mieszkańców w parku miejskim rozpoczął się koncert Pawła Piekarczyka.
 

 



Źródło: niezalezna.pl

#pielgrzymka #Danuta Siedzikówna #Inka #Soleczniki

​ks. Jarosław Wąsowicz SDB