Nie chcemy pogłębiać kryzysu w polsko-izraelskich relacjach, ale szukać drogi jego przezwyciężenia - powiedział w rozmowie z "Do Rzeczy" szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Nie możemy jednak zgodzić się na obrażanie Polaków i domagamy się cofnięcia niesprawiedliwych słów - podkreślił.
Czaputowicz zapytany w opublikowanym dziś wywiadzie, czy lider PiS ma do niego "pretensje" z powodu sytuacji polskiej dyplomacji po konferencji bliskowschodniej, odpowiedział, że Jarosław Kaczyński nie przekazywał mu "negatywnych opinii".
"Zastanawialiśmy się jednak, jakie korzyści osiągniemy z organizacji konferencji, choćby w postaci silniejszego zaangażowania USA w bezpieczeństwo Polski"
- powiedział.
"We wtorek, 19 lutego przedstawiłem informację na temat konferencji na posiedzeniu rządu" - dodał.
Szef MSZ odniósł się również do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który odwołał udział polskiej delegacji w szczycie V4 w Jerozolimie po wypowiedziach przedstawicieli izraelskiego rządu. Minister podkreślił, że premier Benjamin Netanjahu zabiegał o spotkanie z Grupą Wyszehradzką, ponieważ "podnosiło" to jego znaczenie w oczach elektoratu i opinii międzynarodowej. Z polskiej perspektywy - dodał - "miał to być rodzaj wsparcia dla Izraela".
"Myślę, że Netanjahu zrobił jednak błąd. Może liczył, że może zjeść ciastko i mieć ciastko, powiedzieć w Warszawie, że Polacy mordowali Żydów, by zdobyć poklask wewnętrznej opinii publicznej przed wyborami, a zarazem być gospodarzem spotkania w Jerozolimie"
- powiedział Czaputowicz. Jego zdaniem szef izraelskiego rządu "źle ocenił sytuację". "Nie spodziewał się, że nie damy się potraktować w ten sposób".
Na pytanie, czy polski rząd przewiduje obniżenie rangi dyplomatycznej obecności w Izraelu albo zerwanie relacji dyplomatycznych, minister odparł:
"Nie chcemy pogłębiać kryzysu, ale szukać drogi jego przezwyciężenia. Nie możemy jednak zgodzić się na obrażanie Polaków i domagamy się cofnięcia niesprawiedliwych słów" - zaznaczył.
Pytany, czy p.o. szefa izraelskiego MSZ Israel Katz jest uznany w Polsce za "persona non grata" i czy rozmawiał z nim o sprawie, Czaputowicz odpowiedział, że nie próbował rozmawiać z ministrem Katzem.
"Nie sądzę też, by w tej sytuacji starał się o przyjazd do Polski"
- zauważył.