Sąd Najwyższy wydał postanowienie w sprawie cofnięcia przez oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle skargi, na kanwie której skierował w sierpniu do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań prejudycjalnych i postanowił zawiesić stosowanie zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W postanowieniu sędziowie twierdzą, że decyzja ZUS "narusza dobre obyczaje" i uznają ją za "niedopuszczalną".
Pod koniec września poinformowano, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Jaśle wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na kanwie którego sąd ten postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN.
Wówczas Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego uznał, że "wycofanie skargi powoduje obligatoryjne umorzenie postępowania", jednak nie potrafił jednoznacznie odpowiedzić, jaki wpływ będzie miała decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla Trybunału Sprawiedliwości UE.
Michałowski poinformował wówczas też, że dzień przed decyzją ZUS do SN wpłynęło pismo procesowe, w którym Prokuratura Krajowa wnosi o umorzenie postępowania w tej sprawie oraz uchylenie postanowienia SN o zwróceniu się z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE i zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN.
Sąd Najwyższy w wydanym wczoraj postanowieniu uznał decyzję jasielskiego ZUS za "niedopuszczalną".
- Podkreślić należy, że w sprawach dotyczących pracowników i osób ubezpieczonych, obowiązują reguły, w myśl których szczególne znaczenie ma ochrona ich praw
- wskazuje Sąd Najwyższy.
Z tych względów cofnięcie zażalenia, przy rozpoznaniu którego pojawiło się zagadnienie prawne, a nadto dokonanie tego w chwili, w której sprawa znalazła się już w Trybunale Sprawiedliwości UE i wyznaczony został termin jej rozpoznania, narusza „dobre obyczaje”, o których mowa w art. 3 k.p.c. Ponadto takie działanie organu rentowego, będącego emanacją państwa, stoi w sprzeczności z zasadą lojalnej współpracy państw członkowskich przy wykonywaniu prawa Unii Europejskiej, która wynika z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej.
- czytamy w wydanym dziś oświadczeniu.