Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Myrcha próbował bronić wytycznych Bodnara. Poseł: niech pan wymieni wszystkie zaimki!

Witold Tumanowicz z Konfederacji zwrócił się dziś do przedstawicieli resortu sprawiedliwości z pytaniami dot. wytycznych Adama Bodnara dla prokuratorów w kontekście postępowań w związku z tzw. "mową nienawiści". Arkadiusz Myrcha, wiceszef MS, choć starał się bronić słuszności kuriozalnego dokumenty, ale nie był w stanie udzielić konkretnych odpowiedzi. Jak chociażby o... liczbę zaimków, jakimi mają posługiwać się prokuratorzy do osób "pokrzywdzonych".

Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz Myrcha
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Po tym, jak najpierw Sejm, a następnie Senat bez poprawek przyjął nowelę kodeksu karnego dotyczącego tzw. mowy nienawiści, nasuwa się szereg pytań - co w tej sprawie zrobi prezydent RP Andrzej Duda.

Przypominamy jednocześnie, że Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji kodeksu karnego, a ta ma przewidywać kary także za "nawoływanie do nienawiści ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną".

Podczas debaty w Sejmie (na poprzednim posiedzeniu), PiS i Konfederacja przekonywały, że nowelizacja wprowadzi cenzurę i ograniczy wolność słowa.

Niemniej, już dzień po głosowaniu w Sejmie - 5 marca, na stronie nielegalnej Prokuratury Krajowej pojawiły się "wytyczne Prokuratora Generalnego w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami".

Więcej na ten temat w tekście: 

Wytyczne Bodnara

Wśród kuriozalnych zapisów, jest także poruszona kwestii "osób niebinarnych". Wraca zatem temat zaimków - nie tych poprawnych, a tych, z którymi utożsamia się dana osoba.

"Zwracając się do osób transpłciowych oraz niebinarnych, należy używać tych imion, zaimków i form osobowych czasowników, które wskażą one jako preferowane i niepowodujące u nich dyskomfortu"

- czytamy. I tak właśnie do "pokrzywdzonych" mają zwracać się prokuratorzy. 

O tę kwestię - między innymi - zapytał dziś z mównicy sejmowej Witold Tumanowicz z Konfederacji. 

Zgodnie z wytycznymi PG - z 5 marca 2025 roku, ws. prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Dokując analizy, słów, symboli znaków, prokurator ma opierać się na materiałach tworzonych przez organizacje zajmujące się ochroną praw dyskryminowanych grup i ich członków.

– powiedział na początku.

I postawił szereg pytań:

  • Jak zapatruje się ministerstwo na fakt, aby opinie dla prokuratury wydawały organizacje takie jak Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych czy stowarzyszenie Nigdy Więcej?
  • Jak ministerstwo ocenia fakt, że prokuratura zamiast na opiniach ekspertów, historyków, językoznawców ma opierać się na zideologizowanych organizacjach, których założycie i członkowie zbiegli przed wymiarem sprawiedliwości zagranicę, jak p. Rafał Gaweł?
  • Czy wobec tego, będziecie również w ministerstwie uznawać szczerbiec, ten, który noszę tutaj w klapie za symbol nienawiści? Miecz koronacyjny królów polskich... Mamy obecnie 1000-lecie królestwo polskiego. Czy to będzie symbol zakazany? Czy będziecie mnie także ścigać?
  • Czy ministerstwo zna wszystkie zaimki, jakimi według instrukcji pkt. 2.2 - mają zwracać się prokuratorzy? Jeśli tak. Proszę o ich wymienienie. 

I znów - bez konkretnej odpowiedzi

Adama Bodnara na próżno szukać na sali Izby, toteż z odpowiedzią ruszył Arkadiusz Myrcha, wice-szef resortu sprawiedliwości.

Przyznam, że jestem trochę zaskoczony tym pytaniem, które kompletnie nie dotyczy wytycznych i reguł, które będą rządziły czy rządzą.

– wypalił we wstępie.

I przeszedł do tematu zaimków, ale... odpowiedzi nie udzielił, bo takowych nie wymienił.

"Dzisiaj pytanie o to, czy w prokuraturze są znane zaimki albo czy jeden lub drugi symbol spełnia znamiona czynu zabronionego - to po pierwsze, nie jest przedmiotem wytycznych, kompletnie. Po drugie - nie jest przedmiotem debaty sejmowej. Nie my tu będziemy ustalali, jakie symbole są zakazane czy nie. A na pewno nie w dzisiejszej debacie"

 - stwierdził.

Dalej, bronił "jak niepodległości" kuriozalnych wytycznych Bodnara.

Wytyczne PG dla jednostek są wskazaniem - jak postępować w konkretnych grupach przestępstw, czyli - na co kłaść nacisk ma organ procesowy, w tym przypadku prokurator. Jakie okoliczności powinny być zbadane. Do jakich źródeł prawnych należy zajrzeć - albo na jakich się opierać, także przy definiowaniu pewnych zdarzeń. Jak postępować z osobą pokrzywdzoną. Jak wyczerpująco i w jaki sposób gromadzić materiał dowodowy. Jak interpretować konkretny czyn, chociażby popełniony w przestrzeni internetowej w kontekście ogólnego zachowania danej osoby. Czy jest to wyjątek od jego postępowania, które nigdy nie wzbudzało wątpliwości czy jest to działanie uporczywe. Ten dokument jest publicznie dostępny, każdy może go skrytykować i mieć swoje zdanie na jego temat.

– mówił.

I rzucił: "te wytyczne mają być tylko wskazaniem w jaki sposób przeprowadzać konkretne czynności procesowe, nie wskazując jaki ma być ich finał i jaką przewiduje się karę".

 



Źródło: niezalezna.pl

#Sejm #konfederacja #Polska #polityka

Anna Zyzek