Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Lepsze i gorsze ofiary niemieckiej okupacji? Mularczyk: System prawny Niemiec nie widzi tych z Polski

- Obywatele Europy Zachodniej, Izraela, USA otrzymują świadczenia miesięczne od rządu Niemiec, natomiast ofiary, które przeżyły II wojnę światową a mieszkali na terytorium Ukrainy, Polski, Białorusi, byłych krajów Jugosławii, niestety takich świadczeń nie otrzymują - przypomniał wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Dlatego też, jak poinformował w Sygnałach Dnia Radiowej Jedynki, "wykorzystując mandat szefa polskiej delegacji w radzie Europy" przygotował projekt rezolucji, który ten problem opisuje. - Złożyłem go w Radzie Europy i liczę na to, że będzie przedmiotem dalszych prac i doprowadzi do przygotowania raportu, który tę kwestię będzie w sposób rzetelny opisywał - dodał.

Część ofiar niemieckiej okupacji otrzymała odszkodowania. Ale nie wszyscy - mamy podział ofiar na gorsze i lepsze. Pytany przez red. Katarzynę Gójską na antenie Radiowej Jedynki, jak tę sprawę można podnieść na forum międzynarodowym, wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że splot różnych przyczyn: historycznych, politycznych, prawnych, podział świata żelazną kurtyna po II wojnie światowej doprowadził do takiej sytuacji, jaką mamy obecnie: pełnej asymetrii wypłacanych przez Niemców świadczeń obywatelom Europy Środkowej i Centralnej oraz Europy Zachodniej i Izraela. 

- Obywatele Europy Zachodniej, Izraela, USA otrzymują świadczenia miesięczne od rządu Niemiec, natomiast ofiary, które przeżyły II wojnę światową a mieszkali na terytorium Ukrainy, Polski, Białorusi, byłych krajów Jugosławii, niestety takich świadczeń nie otrzymują

- przypomniał. Jak zaznaczył, "mamy do czynienia z pełnym naruszeniem elementarnych standardów praw człowieka".

- Nie tylko nie są takie świadczenia wypłacane, ale również osoby, które przeżyły II wojnę światową, nie mają ścieżki prawnej dochodzenia roszczeń - podkreślił.

Dlatego też, jak poinformował Mularczyk, "wykorzystując mandat szefa polskiej delegacji w radzie Europy" przygotował projekt rezolucji, który ten problem opisuje.

- Złożyłem go w Radzie Europy i liczę na to, że będzie przedmiotem dalszych prac i doprowadzi do przygotowania raportu, który tę kwestię będzie w sposób rzetelny opisywał. Sytuacja, jaka jest obecnie, narusza wszelkie podstawowe standardy ochrony praw człowieka opisane w rezolucjach ONZ i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, bo dyskryminuje obywateli i wprowadza podział

- powiedział, dodając, że "jeśli uda nam się przeprowadzić raporcie na temat odszkodowań za II wojnę światową, to będzie pokazywało, że ustawodawstwo niemieckie w sposób dyskryminacyjny traktuje ofiary narodowe" - "widzi ofiary dyskryminacji pod kątem religijnym i politycznym: są świadczenia wypłacane ob. Izraela, Żydom i dyskryminowanym Niemcom podczas II WŚ, a (...) nie widzi ofiar z Polski, Grecji, Ukrainy".

Cała rozmowa dostępna poniżej:

 



Źródło: niezalezna.pl

#II wojna światowa #Niemcy #reparacje

Magdalena Żuraw