Centralnym punktem obchodów uroczystości Bożego Ciała w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna. Z powodu epidemii w wielu diecezjach nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. Niektórzy biskupi postanowili przejść procesyjnie z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy przygotowanych w czterech świątyniach i tam zgodnie z tradycją odczytać fragmenty Ewangelii przygotowane na tę uroczystość.
Zgodnie z obecnymi zaleceniami sanitarnymi, nie można organizować zgromadzeń powyżej 150 osób oraz trzeba zachować dystans przynajmniej dwóch metrów między osobami lub mieć zasłonięte usta i nos.
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.
Metropolita gnieźnieński przewodniczył w bazylice prymasowskiej mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jak podkreślił w homilii, Boże Ciało „daje nam okazję, aby wypowiedzieć naszą miłość i wyrazić nasze uwielbienie dla Chrystusa, który daje nam siebie, jako pokarm i napój zbawienia; pozwala nam też tym doświadczeniem dzielić się z innymi”.
I choć dziś, w przeżywanym wciąż przez nas wszystkich czasie epidemii, musimy dalej zachować konieczną ostrożność, by nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo, to jednak, gdy wyjdziemy po mszy świętej na ulice naszego miasta, będziemy i my mieć jeszcze raz okazję do tego, by dać świadectwo o Bogu, który zostawił wśród nas swojego Syna, świadectwo o tym, że On nas nigdy, w żadnym czasie i w żadnej sytuacji, nie opuszcza i nie pozostawia samymi.
- powiedział prymas.
Prymas Polski dziękował walczącym z epidemią i idącym do „krzywdzonych i wykorzystanych”.
Dziękujemy więc dziś jeszcze raz za lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, za pracowników służby zdrowia, za wolontariuszy, kapłanów i osoby życia konsekrowanego, którzy w czasie pandemii są na pierwszej linii frontu i narażają swoje życie dla dobra chorych i cierpiących – wciąż jeszcze narażają swoje życie. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie, który przeżywamy jako Kościół, idą do osób skrzywdzonych i wykorzystanych, by im okazać bliskość i solidarność.
- mówił.
Abp Marek Jędraszewski w uroczystość #BozeCialo przed bazyliką Mariacką: Niesiony w procesjach Eucharystycznych Chrystus mówi swoją niepojętą dla ludzkiego rozumu obecnością: Jestem prawdziwie Bogiem z wami! Jestem dla was! Jestem zwłaszcza w sytuacjach prób i trudności. pic.twitter.com/Fj98O7EhlX
— Bazylika Mariacka (@kosciolmariacki) June 11, 2020
Przesłanie metropolity krakowskiego na święto
— Poprawna (@Ja_to_) June 11, 2020
Bożego Ciała#wieszwięcej #BożeCiałopic.twitter.com/1ibFw7CPrC
Pomimo pandemii udało się również zachować liczne lokalne tradycje.
Od kilkudziesięciu lat mieszkańcy Zimnej Wódki układają w Boże Ciało kobierzec z kwiatów, po którym przechodzi uroczysta procesja. Mająca ponad 100 lat tradycja jest kultywowana w kilku wsiach województwa. Nie inaczej było i w tym roku. Od świtu mieszkańcy Zimnej Wódki układali z kwiatów i polnych roślin kobierzec, którym przejdzie uroczysta procesja z okazji Bożego Ciała. Podobne kobierce układają także mieszkańcy kilku innych wsi Górnego Śląska w regionie, a zwyczaj został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego.
Kwietny kobierzec w Zimnej Wódce ma ponad kilometr długości i kilkadziesiąt centymetrów szerokości. Układany jest w czwartek rano na kilka godzin przed procesją. Każda z rodzin mieszkających w tej miejscowości jest odpowiedzialna za odcinek przylegający do jej posesji. Z przygotowywanych kilka dni przed uroczystością liści paproci oraz polnych kwiatów układane są misterne wzory geometryczne oraz symbole związane ze świętem Bożego Ciała.
Uroczystości Bożego Ciała w kilku miejscowościach na Opolszczyźnie należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce. W Zimnej Wódce, Kluczu, Olszowej i Zalesiu Śląskim powstają wielobarwne kwiatowe dywany.#BozeCialo pic.twitter.com/9eVzrScUmM
— Mateusz Magdziarz (@magdziarz_m) June 11, 2020
Z kolei w parafii pw. Świętego Krzyża w Bydgoszczy w czwartek ze względu na epidemię zrezygnowano z procesji z okazji Bożego Ciała. Proboszcz specjalnie przygotowanym samochodem z ołtarzem dotarł w cztery miejsca, gdzie modlił się z wiernymi i udzielił błogosławieństwa.
Skromny ołtarz został umieszczony na odkrytym samochodzie dostawczym, a ksiądz proboszcz Dariusz Wesołek w kabinie z monstrancją jechał sprzed kościoła, zatrzymując w czterech wyznaczonych punktach. W każde z miejsc zaproszeni zostali parafianie z sąsiednich ulic.
WIELBIMY BOŻY MAJESTAT SKRYTY W HOSTII TEJ. Na Wałach #JasnaGóra trwa procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. W dekoracji przypominają o setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II i oczekiwaniu na @beatyfikacja Prymasa #Wyszyński.ego To pierwsza od wielu lat procesja w #BożeCiało pic.twitter.com/jTlZXGFosP
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) June 11, 2020
Upał nie upał, deszcz nie deszcz... Z zachowaniem szczególnej ostrożności, w maseczkach, ale jak co roku przeszliśmy ulicami Poznania, by wyrazić to co dla najważniejsze! #BożeCiało pic.twitter.com/1pijIs81AJ
— BartłomiejWróblewski (@bwroblewski) June 11, 2020
#BozeCialo cz. 2, ołtarz drugi na filii w Kwiejcach pic.twitter.com/2OINVkGXHU
— ks. Daniel Wachowiak (@DanielWachowiak) June 11, 2020
Jeśli #BożeCiało, to procesja, a nawet trzy, wokół kościoła @SwPiP, po Mszach św. o godz. 12:30, 15:00 i 18:30!
— ks. Marek Lis ن (@ksMarekLis) June 11, 2020
Nareszcie razem, nareszcie w kościele, nareszcie na Eucharystii! pic.twitter.com/8hzosgYLv6
Procesja Bożego Ciała w Sandomierzu.#BożeCiało@RadioMaryja @RadioKielce @niedziela_pl pic.twitter.com/G5DINAYBok
— Niedziela sandomierska (@NSandomierska) June 11, 2020