Nie ma mowy o jakimś zamrożeniu ustawy. Nie ma czegoś takiego jak zamrożenie ustawy. W polskim prawie ustawa wchodzi w życie, kiedy upływa vacatio legis po opublikowaniu. Po 14 dniach wejdzie w życie, koło 1 marca zacznie obowiązywać - mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w „Kawie na ławę” TVN24.
- Spodziewam się że TK dosyć szybko się wypowie (ws. nowelizacji ustawy o IPN), więc myślę że nie będą zapadały wyroki zanim TK rozstrzygnie ewentualnie wszystkie wątpliwości - dodał.
O tym, że podpisanej przez prezydenta ustawy nie da się zamrozić mówił dziś też szef kancelarii premiera.
- Nie ma możliwości, aby podpisaną przez prezydenta ustawę o IPN można było "zamrozić" - powiedział Michał Dworczyk.
Jak podały w sobotę izraelskie media, po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.
Dworczyk przypomniał, że pomiędzy Polską a Izraelem prowadzony jest dialog dyplomatyczny ws. ustawy o IPN.
- Jest prowadzony dialog na poziomie dyplomatycznym, czyli poprzez ambasady z naszymi partnerami w Izraelu. Równocześnie toczy się dialog na poziomi politycznym. Wszystkim nam zależy na jak najszybszej deeskalacji i obniżeniu niedobrych emocji - zaznaczył.
Szef kancelarii premiera podkreślił też, że po rozmowie telefonicznej Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu uzgodniono, że ruszy praca zespołów ds. dialogu i prawno-historycznego. Zapewnił, że strona polska jest gotowa na spotkanie w Warszawie lub Tel Awiwie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.