Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziś na Brussels Forum w belgijskiej stolicy, że nie wszystkie kraje w UE są traktowane jednakowo. Zaznaczył, że trzeba przy tym szukać wspólnego języka z partnerami z Europy Zachodniej.
Morawiecki brał udział w sesji Brussels Forum organizowanego przez think tank German Marshall Fund corocznym spotkaniu poświęconym bieżącym problemom politycznym i gospodarczym po obu stronach Atlantyku.
Prowadząca rozmowę premierem dziennikarka BBC Katya Adler zapytała, czy niektóre inne kraje UE są traktowane inaczej. Morawiecki odpowiedział, że tak jest.
Niektóre kraje są "bardziej równe" od innych
- zaznaczył.
Powołał się na słowa m.in. ekonomisty Thomasa Piketty'ego o tym, że Europa Centralna została skolonizowana przez Europę Zachodnią. Wyjaśnił, że chodzi o to, że kapitał zachodni skolonizował Europę Wschodnią. Dodał, że w interesie Europy jest integracja oraz że trzeba szukać wspólnego języka z partnerami z Europy Zachodniej.
Wierzę w Europę i wierzę, że przed nami jest wspaniała przyszłość
- dodał. Zaznaczył przy tym, że należy szukać nowej wizji dla Europy, bo ludzie chcą nowego układu, kontraktu społecznego.
Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Wierzę w Europę i w to, że jest przed nami wspaniała przyszłość. #BrusselsForum
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 8 marca 2018
Premier odniósł się też do spraw szeroko omawianych przez media.
Jestem przekonany, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie o wiele bardziej niezależny niż w przeszłości i mam nadzieję, że krok po kroku będziemy w stanie przekonać KE, że tak rzeczywiście będzie
- stwierdził.
Powinniśmy lepiej to wyjaśnić. Obecnie w 18 krajach jest bardzo podobne prawo, które tyczy się kłamstwa oświęcimskiego
- podkreślił, mówiąc o nowelizacji ustawy o IPN.
Szef rządu, wspominając o populistach z Niemczech, Francji czy we Włoszech, zwrócił uwagę na fakt, że ludzie mogą mieć poczucie, że elity w Brukseli, Paryżu, Warszawie czy innych stolicach są oderwane od reszty społeczeństwa.
Przez ignorowanie ważnych głosów istotnej części społeczeństwa nie zwiększamy udziału w demokracji
- ocenił. Apelował w tym kontekście, żeby połączyć wiele elementów tego obrazu, jaki wyłania się z wyborów w różnych krajach, by ludzie nie mieli poczucia, że nie są wysłuchiwani.
Jest ten znany problem rajów podatkowych. Dlaczego nie zrobić z tego jednego z głównych tematów w kontekście wizji przyszłości Europy?
- pytał. Przywoływał wyliczenia KE, że straty w wyniku unikania opodatkowania wynoszą w UE od 150 do 200 mld euro rocznie.
99 proc. populacji nie lubi rajów podatkowych. Jestem za tym, żeby zaatakować ten problem bardzo mocno. Dałoby to więcej środków Europie, zbliżyło ludzi do klasy politycznej w każdym z krajów. Te nowe pieniądze mogłyby być wykorzystane na projekty infrastrukturalne, na dokończenie jednolitego rynku (...). To nowy obszar, nowa idea dla UE, za pomocą której można by upiec kilka pieczeni na jednym ogniu
- przekonywał szef rządu.