Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Eksperci nie mają wątpliwości. Inwestycja, o której mówił szef PiS, to wielka szansa także dla naszych sąsiadów

Via Carpatia to szansa dla Ukrainy na zbliżenie do UE. W naszym interesie jest, aby Ukrainę wiązać z Europą, a nie pozostawiać pod wpływem Rosji - powiedział prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego o geopolitycznym znaczeniu tego szlaku.

Twitter.com/@pisorgpl

- (...) Powiem o tej największej szansie - to jest Via Carpatia, wielka droga, wielkie przedsięwzięcie w skali europejskiej, które połączy północ i południe Europy, to jest nowa wielka oś transportowa, co za tym idzie także ekonomiczna, ale to jest także oś charakterze politycznym, to będzie także zmiana europejskiej geopolityki i ogromna szansa rozwojowa dla tej ziemi

- mówił dziś w Białymstoku prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

- Czy trasa Via Carpatia zmieni geopolitykę w Europie, tego do końca nie wiemy, ale z pewnością zmieni gospodarkę w tej części kontynentu - powiedział dzisiaj Andrzej Arendarski, szef KIG, odnosząc się do wypowiedzi szefa PiS.

- Budowa szlaku Via Capratia, to ogromny potencjał rozwojowy dla wschodnich obszarów Polski, które były do tej pory mocno niedoinwestowane

- stwierdził. Dodał, że taka inwestycja, "to szansa na przyciągnięcie kapitału w regiony, które odstawały od średniej krajowej, nie mówić o unijnej".

Arendarski uważa, że budowa trasy łączącej południe Europy z północą, która przebiega przez wschodnie tereny Polski, jest dla nas nie tylko kwestią wewnętrznych korzyści gospodarczych, ale też o znaczeniu strategicznym i bezpieczeństwa międzynarodowego. W jego opinii ten szlak przybliży Ukrainę do Zachodu.

- W naszym interesie jest, aby Ukrainę wiązać z Europą, a nie pozostawiać pod wpływem Rosji

 - podkreślił. Dodał, że "rozwój infrastruktury na wschodzie Polski, przysłuży się także wzmocnieniu naszych - całkiem niezłych - relacji gospodarczych z Białorusią".

Podobnego zdania jest szef Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Adrian Furgalski.

- Szlak Via Carpatia jest ważny dla rozwoju wschodniej flanki UE i włączenia Ukrainy, a kiedyś może także Białorusi do rodziny Unii Europejskiej

- powiedział Furgalski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak zaznaczył, "szlak Via Carpatia, która ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce przez Węgry, Rumunię, Bułgarię do Tesalonik w Grecji, to kluczowy ciąg komunikacyjny dla wschodniej flanki Unii Europejskiej".

Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku, jako główny priorytet inwestycyjny. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Via Carpatia #Jarosław Kaczyński #Andrzej Arendarski #Adrian Furgalski #Ukraina #Białoruś

redakcja