Sukces rządów PiS jest związany ze zwiększaniem ściągalności podatków oraz programem 500 plus - powiedział ekonomista Marek Zuber. Dodał, że sukcesem jest też wzrost polskiej gospodarki, który jednak wynika w dużej mierze z dobrej koniunktury światowej.
Bez wątpienia dwie ustawy, które zostały uchwalone na początku 2016 r., czyli pakiet paliwowy i transportowy, przyczyniły się do tego, że zaobserwowaliśmy mocny wzrost dochodów
- podkreślił Zuber. Dodał, że na plus trzeba też zapisać, iż stworzono dokument, który ma wyznaczać kierunkowo zasady działania państwa wobec gospodarki.
Według ekonomisty, oprócz walki z nadużyciami, sukcesem jest też wzrost gospodarczy, który jednak, jak zaznaczył, wynika głównie z dobrej koniunktury na świecie.
Szczególnie ten ostatni rok 2017 - czyli przyspieszenie w strefie euro, w Niemczech, które są naszym głównym partnerem handlowym, to główny powód, dla którego obserwujemy bardzo dobre dane gospodarcze - powiedział.
Zuber podkreślił, że dzięki wzrostowi gospodarczemu łatwiej było finansować projekty socjalne, czyli "przede wszystkim program 500 plus, który okazał się wielkim sukcesem".
Na pewno poprawiła się sytuacja bytowa rodzin wielodzietnych, ludzie stali się bardziej dumni, dzięki temu że mają te środki
- ocenił.
Ekonomista wskazał też na problemy, z jakimi boryka się obecny rząd.
Największy problem, który ma teraz PiS, to inwestycje krajowe, które załamały się w 2016 r. i nie chcą istotnie rosnąć w roku 2017
- powiedział.
Zdaniem Zubera, powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. brak stabilności otoczenia gospodarczego. - Co prawda mamy strategię, ale większość elementów tej strategii nie jest realizowanych albo jest realizowanych za wolno - wskazał.
Wyjaśnił, że w ramach tej strategii są proponowane pomysły, "które się wykluczają - np. kwestia jednej daniny czy rozwiązań dot. sukcesji w firmach".
Zuber zwrócił też uwagę na sytuację na rynku pracy.
Przez to, że na rynku pracy jest coraz mniej osób i są one coraz droższe firmy mają kłopot z podjęciem decyzji o inwestowaniu, zwiększaniu swoich mocy produkcyjnych
- zaznaczył. Według niego, jest to problem, którego "dzisiaj nie widzimy jeszcze we wzroście gospodarczym, ale może mieć wpływ na to co się wydarzy w przyszłym roku, a na pewno w perspektywie 2-3 lat".
Dodał, że w kwestii finansów publicznych wszystko jest wprawdzie pod kontrolą, ale "pojawia się znak zapytania".
Wszystkie wskaźniki są na poziomie akceptowalnym, choćby przez Komisję Europejską. Wszystko mamy pod kontrolą, ale w sytuacji hossy, bardzo wysokiego wzrostu, dobrej koniunktury w Europie, a więc także w Polsce
- wyjaśnił.
Jednak co wtedy, gdy gospodarka zwolni? A to się prędzej czy później stanie - zaznaczył.
Dodał, że w 2017 r. będzie prawdopodobnie 9-10 krajów w Europie, które mają nadwyżkę budżetową, a Polska "ma spory deficyt".
Jak podkreślił Zuber bardzo istotnym elementem wsparcia przedsiębiorców w następnych kwartałach i latach może być Konstytucja Biznesu.
Czekamy na szczegółowe rozwiązania dotyczące Konstytucji
- powiedział.