Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

„Gospodarczy cud nad Wisłą”. Niemieckie media: Nikt w Europie nie zmienił oblicza tak bardzo, jak Warszawa

„Z zacofanego kraju w bloku wschodnim Polska stała się ośrodkiem najnowocześniejszych technologii” – pisze w najnowszym wydaniu renomowanego niemieckiego miesięcznika „Cicero” Thomas Urban. Opisuje ekonomiczne przemiany w ostatnich 30 latach w Polsce dodając, że dynamika rozwoju gospodarki zadaje kłam negatywnym stereotypom.

Thomas Urban podkreśla coraz większą rolę, jaką odgrywa Polska, która stała się, mimo pandemii, piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, a wymiana handlowa Niemiec z Polską jest ośmiokrotnie większa od wymiany niemiecko-rosyjskiej.

Reklama

Za przykład partnerstwa podano polską firmę Solaris. Urban zaznacza, że polskie autobusy wyposażone w hybrydowe silniki elektryczne poruszają się obecnie po ulicach Berlina, Monachium czy Bremy, a a marka znana jest w całej Europie.

Cicero podkreśla udaną, wygraną polską walkę o gospodarkę w trakcie epidemii koronawirusa. Cytując opinię Larsa Gutheila, szefa Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej pisze, że kluczem do tego była udana dywersyfikacja.

„Pomimo tego, że niektóre sektory znalazły się wskutek pandemii pod silną presją, inne branże były w stanie wyrównać straty”

– tłumaczy Lars Gutheil. Zaznacza, że 550 niemieckich firm zainwestowało w Polsce.

Publicysta podkreśla, że nikt w Europie nie zmienił swojego oblicza w ciągu 25 lat tak bardzo jak Warszawa. Wymienia „falangę wieżowców” w dzielnicy bankowej, która otacza Pałac Kultury i Nauki. Dodaje, że parki technologiczne powstały w niemal wszystkich dużych miastach. Wprowadziło się tam wiele startupów oraz międzynarodowych koncernów.

Thomas Urban w „Cicero” wymienia ogromną rolę Wrocławia, który stał się wiodącym ośrodkiem produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, IT, przemysłu farmaceutycznego oraz multimediów.

Autor podaje, że w ślady Wrocławia idą Katowice i Łódź, a „trzy miasta symbolizują ambicje Polski, by dogonić kraje o najbardziej zaawansowanych technologiach na zachodzie Europy”.

 

Źródło: niezalezna.pl, dw.com
Reklama