– Nie zgodzimy się na działania dyskryminacyjne i próby zrewolucjonizowania wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Polityka spójności dobrze służy całej Europie i nie może być ofiarą politycznych kłopotów z migracją i zadłużeniem części strefy euro – powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSZ, Konrad Szymański.
"Financial Times" poinformowało dziś, że zgodnie z opracowywaną przez Komisję propozycją w budżecie na lata 2021-2027 Unia Europejska może dojść do przekierowania dziesiątków miliardów euro z państw Europy Środkowo-Wschodniej do dotkniętych kryzysem finansowym krajów Europy Południowej, w tym Grecji i Hiszpanii.
Wiceminister ds. europejskich, odnosząc się do doniesień medialnych na temat kształtu przygotowywanych przez KE propozycji dotyczących wieloletnich ram finansowych UE po roku 2020, zaznaczył jednocześnie, że Polska zgadza się "na poważną dyskusję o finansowaniu nowych celów, w tym problemu migracji". Poziom ambicji w tej sprawie wyznaczany jest jednak - jego zdaniem - "przede wszystkim przez zdolność do znalezienia nowych wpływów do budżetu".
Polska jest na to gotowa o ile będziemy mieli porozumienie polityczne w sprawie celów – oświadczył Szymański.
Wiceminister podkreślił ponadto, że rozwiązania przygotowywane przez KE "to tylko projekt, na który muszą się zgodzić wszystkie państwa członkowskie".
Budżet (unijny) wymaga jednomyślności, a my nie zgodzimy się na działania dyskryminacyjne i próby zrewolucjonizowania tego budżetu. Nie zgodzimy się na uznaniowe mechanizmy, które z zarządzania funduszami UE będą czyniły instrument politycznej presji na państwa członkowskie; budżet musi rządzić się prawem, a nie uznaniowością – dodał.