Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Desant z „Iustitii” do Sądu Najwyższego. To jak z tym konkursem - jest ważny, czy nie?

Dwaj sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia ubiegają się o stanowiska w Sądzie Najwyższym. Jednym z nich jest Piotr Gąciarek, który kilka dni temu wygłaszał płomienne mowy na... demonstracji opozycji! Władze stowarzyszenia zapowiadają, że ocenią stanowisko sędziów po zakończeniu całej procedury. W wydanym wcześniej oświadczeniu stwierdziły, że procedura konkursowa do SN jest nieważna.

Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

O stanowiska w Sądzie Najwyższym ubiegają się: wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek (do Izby Karnej) i komisarz warszawskiego oddziału "Iustitii", sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Arkadiusz Tomczak (do Izby Dyscyplinarnej).

Będziemy oceniać wszystkich sędziów, którzy biorą udział w tej procedurze, po jej zakończeniu

– powiedział dziś rzecznik prasowy SSP "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Na pytanie o stanowisko stowarzyszenia w sprawie kandydowania jej członków do Sądu Najwyższego rzecznik poinformował, że wydano stanowisko w tej sprawie.

Uważamy, że konkurs jest nieważny, natomiast będziemy wspierać wszystkich tych sędziów, którzy biorą udział w tej procedurze, którzy będą kwestionować jej ważność

– powiedział Bartłomiej Przymusiński.

Pytany, czy oznacza to, że stowarzyszenie popiera swoich członków kandydujących do SN, rzecznik stwierdził:

W tej chwili nie wypowiadamy się co do poparcia kogokolwiek w tym konkursie, będziemy oceniać postawę sędziów po zakończeniu całej procedury.

CZYTAJ TEŻ: „Iustitia” wyklucza sędziów, którzy weszli w skład nowej KRS. Powód? Co najmniej kuriozalny!

Sędzia Przymusiński poinformował, że stanowisko w tej sprawie, dotyczące konkursu, zamieszczono na stronie "Iustitii".

Zgodnie stwierdzamy, że procedura konkursowa do Sądu Najwyższego jest nieważna. Będziemy wspierać tych, którzy będą kwestionować status organu pełniącego funkcję Krajowej Rady Sądownictwa i ważność konkursu

– napisano we "wspólnym stanowisku stowarzyszeń sędziowskich Iustitii i Themis w sprawie naboru do Sądu Najwyższego", opublikowanym na stronie stowarzyszenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żarty się skończyły. Iustitia ogłasza… żałobę. Wszystko będzie na czarno-biało

Według ustaleń PAP, obaj sędziowie - Gąciarek i Tomczak - nie chcą rozmawiać z mediami.

Tymczasem nie dalej niż w minioną sobotę ten pierwszy brylował na demonstracji opozycji w Warszawie.

Są zarzuty, że sędziowie rzekomo byli ulegli, wobec jakiejś poprzedniej władzy, ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam. Jest podawany czasem taki głośny przykład, takiego jednego sędziego, który się skompromitował, bo ten telefon odebrał, ale ten człowiek, patrzmy obiektywnie, on poniósł karę, orzeka w innym mieście i nikt się nie będzie za nim ujmował.

– mówił Piotr Gąciarek podczas pikiety pod Sądem Najwyższym, uznając, że przeniesienie Milewskiego do innego sądu załatwiło sprawę.

Sędzia nie krył się też w mediach ze swoimi poglądami politycznymi.

Był on również bohaterem programu "Alarm!" w TVP1.

CZYTAJ TEŻ: Za nic mają obowiązującą ustawę. „Iustitia” wzywa do protestów pod Sądem Najwyższym

Jak poinformowało Biuro KRS, do środy po południu do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 198 wniosków na sędziów Sądu Najwyższego. Na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 91 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 68 kandydatur, w Izbie Cywilnej - 32, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne blisko 90 kandydatur wpłynęło od zawodów prawniczych: adwokatów (34), radców prawnych (45) i notariuszy (10 zgłoszeń). Zgłosiło się także 22 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 13 prokuratorów.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

Jak wskazano w obwieszczeniu, do objęcia jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej - 16 stanowisk.

Termin na zgłoszenie kandydatur upływał 29 lipca, ale z powodu przypadającej w tym dniu niedzieli kandydatury przyjmowano do poniedziałku 30 lipca. Część zgłoszeń może także wpłynąć pocztą.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Piotr Gąciarek #KRS #Sąd Najwyższy #Iustitia

redakcja