„Wczoraj wygasły stosunki pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z osobami pracującymi lub współpracującymi z komunistyczną bezpieką” - poinformował dziś na Twitterze podsekretarz stanu w MSZ, Andrzej Papierz.
Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 zakładała m.in., że w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.
Celem nowych regulacji było rozciągnięcie obowiązku lustracyjnego na "wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w MSZ, polskich placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez MSZ".
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy na początku tego roku.
O tym, że wczoraj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wygasły stosunki pracy z osobami, które między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów, poinformował na Twitterze podsekretarz stanu w MSZ, Andrzej Papierz:
Wczoraj wygasły stosunki pracy w MSZ z osobami pracującymi lub współpracującymi z komunistyczną bezpieką. 30 lat po Okrągłym Stole symbolicznie i faktycznie sprawiedliwości stało się zadość. Recepta sukcesu : wola polityczna plus konsekwencja.
— Andrzej Papierz (@AndrzejPapierz) 5 kwietnia 2019