Połączenie SLD i Wiosny, zwane też "konsolidacją partii lewicowych" staje się faktem. Wstępną zgodę w tej sprawie wydała dziś Rada Krajowa Sojuszu w jednomyślnym głosowaniu. Od fuzji dystansuje się Adrian Zandberg, którego partia Razem zamierza iść własną drogą. - Należy się spodziewać połączenia, na wspólnie ustalonych warunkach, SLD i partii Wiosna - poinformował dziś Włodzimierz Czarzasty po sobotnich obradach Rady Krajowej partii. Zapowiedział też, że decyzja ws. kandydata Lewicy na prezydenta zostanie podjęta w ciągu dwóch tygodni.
Pod koniec października zebrał się Zarząd Krajowy SLD, który podjął decyzję w sprawie konsolidacji lewicy i udziale Sojuszu w tej konsolidacji.
Chęć budowy szerokiego porozumienia wyraziła także Rada Krajowa i Zarząd Krajowy Wiosny, które zebrały się zaraz po wyborach.
"Chcemy budować szeroką formację lewicową, chcemy doprowadzić do tego, żeby w Polsce lewica odzyskała jeszcze silniejsze miejsce. Z tego miejsca deklarujemy chęć budowy szerokiego porozumienia, szerokiego porozumienia na lewo od Platformy Obywatelskiej i PSL-u - takiej europejskiej, nowoczesnej, uśmiechniętej, otwartej, tolerancyjnej, wrażliwej, równościowej, wolnościowej lewicy. Lewica jaka funkcjonuje w każdym normalnym państwie, a w Polsce zbyt długo za nią tęskniliśmy, żeby ten potencjał zmarnować"
- mówił wówczas lider Wiosny Robert Biedroń.
W warszawskiej siedzibie OPZZ przez około dwie godziny obradowała dziś Rada Krajowa SLD.
"Rada Krajowa w głosowaniu jednomyślnym zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych. Zwołaliśmy w związku z tym Konwencję na 14 grudnia, która to Konwencja przyjmie zmiany w statucie Sojuszu Lewicy Demokratyczne, które umożliwią konsolidację wielu partii na lewicy"
- ogłosił na konferencji prasowej po sobotnich obradach szef SLD
"Pierwszą partią, z którą jesteśmy po dużych rozmowach, jest partia Wiosna i bardzo chętnie z koleżankami i kolegami z Wiosny będziemy mieli współpracę już z instytucjonalizowaną, ale również zapraszamy wszystkie inne struktury, i w tej sprawie będziemy rozmawiali, które będą chętne do organizacyjnej konsolidacji na lewicy"
- dodał Czarzasty.
Jak podkreślił, ustalone zostało z szefem Wiosny Robertem Biedroniem i z zarządem Lewicy Razem - Adrianem Zandbergiem, Marceliną Zawiszą i Maciejem Koniecznym, że w konsolidacji nie będzie brała udział Lewica Razem.
"Należy się spodziewać połączenia na wspólnie ustalonych warunkach SLD i partii Wiosna. Partia Razem idzie swoją drogą, która jest przez nas absolutnie szanowana, ustalona razem z nami, taką sobie drogę wybrali i będziemy im we wszystkim pomagali"
- zadeklarował Czarzasty.
"Sojusz Lewicy Demokratycznej ma nadzieje, że poprzez współpracę, poprzez pracę w Sejmie, poprzez współpracę w Senacie, poprzez konsolidację lewicy doprowadzimy do tego, i taki jest nasz cel, żeby za cztery lata rządzić lub współrządzić"
- podkreślił lider Sojuszu.
Czarzasty, pytany na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Krajowej Sojuszu o kandydata Lewicy na prezydenta, odpowiedział: "decyzje w sprawie kandydata bądź kandydatki na prezydenta bądź prezydentkę podejmiemy i drogi dochodzenia do tego, dzisiaj zresztą Rada Krajowa SLD też przyjęła i zaakceptowała taką informację, podejmiemy w przeciągu dwóch tygodni".
Ponadto, jak poinformował PAP sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, Rada Krajowa zatwierdziła w sobotę rekomendacje wspólnego klubu Lewicy, aby na funkcję wicemarszałka Sejmu zgłosić Włodzimierza Czarzastego. Rekomendowano także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego jako kandydata na sędziego Trybunału Stanu.
Komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który tworzyły SLD, Wiosna i Lewica Razem pod wspólnym logo Lewica, otrzymał 12,56 proc. w wyborach do Sejmu. Wynik przełożył się na 49 mandatów, z czego 24 przypadło SLD, 19 Wiośnie, a sześć Lewicy Razem.