Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań - napisał w stanowisku do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zmian w mediach publicznych prezydent Andrzej Duda.
Politycy rządzącej koalicji przygotowali projekt "uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP". Podpisali się pod nim posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Forsowane zmiany wywołują burzliwą dyskusję. Teraz głos w niej zabrał prezydent Andrzej Duda.
W stanowisku skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni prezydent przypomniał, że działalność mediów publicznych jest uregulowana w konstytucji. - "Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2022 r., poz. 1722), publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu" - napisał.
"Rola mediów publicznych w demokratycznym państwie jest bardzo istotna, gdyż wpisuje się w realizację wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 ust. 1 Konstytucji)"
Andrzej Duda zaznaczył, że "społeczna ocena działalności mediów publicznych jest zróżnicowana" jednak rządzący nie mają przy ich modelowaniu.
Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań. Wszelkie organy władzy publicznej są obowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji).
Prezydent dodał, że "zapowiadane zmiany muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzone zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji".
Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań - napisał Prezydent @AndrzejDuda w piśmie… pic.twitter.com/8dIOkEvJMi
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 19, 2023