Dyrektor programu Miecznik, Cezary Cierzan, ogłosił, że 16 sierpnia rozpocznie się produkcja fregat Miecznik poprzez symboliczne wypalenie pierwszej blachy. Cierzan poinformował, że zgodnie z ustalonym harmonogramem, trzecia i ostatnia fregata zostanie dostarczona Marynarce Wojennej w 2031 roku.
W Gdyni odbyła się prezentacja aktualnego harmonogramu realizacji programu Miecznik, w której dyrektor programu, Cezary Cierzan, przedstawił informacje dotyczące budowy trzech fregat przeznaczonych dla Marynarki Wojennej.
Cierzan podkreślił, że program wchodzi w fazę produkcji, a proces klasyfikacji projektu technicznego przez Towarzystwo Klasyfikacyjne jest na zakończeniu. W dniu 16 sierpnia rozpocznie się symboliczne wypalenie pierwszej blachy, co oznacza rozpoczęcie produkcji pierwszego okrętu Miecznik.
Dyrektor programu zauważył, że pierwotny harmonogram zakładał dostawę ostatniej fregaty w 2034 roku, ale teraz trzecia fregata zostanie dostarczona do służby trzy lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Zapewnił również, że harmonogram jest realistyczny i o ile nie wystąpią zakłócenia na rynku dostawczych czy surowcowych, tak jak to miało miejsce w czasie pandemii COVID-19, zostanie zrealizowany.
Cierzan ujawnił, że pierwsza fregata zostanie zwodowana w trzecim kwartale 2026 roku, a dwa lata później rozpoczną się testy zdawczo-odbiorcze i badania kwalifikacyjne, po których okręt zostanie przekazany Marynarce Wojennej.
Rozpoczęcie budowy drugiej jednostki zaplanowano na drugi kwartał 2025 roku, a wodowanie nastąpi dwa lata później. Przekazanie drugiej fregaty odbędzie się w drugim kwartale 2030 roku.
Symboliczne wypalenie blachy trzeciej fregaty rozpocznie się w trzecim kwartale 2026 roku. Po dwóch latach jednostka zostanie zwodowana, a w drugim kwartale 2031 roku Konsorcjum PGZ-Miecznik przekaże ją Marynarce Wojennej.
Cierzan podkreślił, że program Miecznik zapewni Polsce najpotężniejszy system walki w historii, a systemy rozpoznawania i uzbrojenia fregaty umożliwią obserwację i zwalczanie celów na wodzie, pod wodą, w powietrzu i na lądzie.
Głównym systemem uzbrojenia będzie uniwersalna wyrzutnia pionowego startu zdolna do wystrzeliwania różnych typów rakiet, w tym pocisków manewrujących. Fregata zostanie wyposażona w przeciwlotnicze rakiety CAMM brytyjskiego oddziału grupy MBDA o zasięgu do 25 km, a także pociski CAMM-ER o zasięgu do 45 km (które są obecnie w fazie koncepcyjnej) oraz pociski o zasięgu ponad 100 km. Okręt będzie również wyposażony w działa o zasięgu do 40 km oraz pociski przeciwokrętowe zdolne do rażenia celów na odległość ponad 200 km.
Cierzan podkreślił, że okręty będą wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, które jeszcze nie są dostępne na rynku. Zaznaczył, że choć część z tych urządzeń będzie testowana jako prototypy, ryzyko ich niewłaściwego działania jest bardzo niskie dzięki dzisiejszym możliwościom symulacji i testów wirtualnych czy cyfrowych. Jako przykład podał radar ścianowy, który będzie jednym z takich nowoczesnych urządzeń.
Fregata będzie miała zdolność do przewozu do 187 osób.
Program Miecznik jest realizowany w ścisłej współpracy z rządem i przemysłem Wielkiej Brytanii. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON a konsorcjum PGZ-Miecznik została podpisana w 2021 roku.