Jak informuje Straż Graniczna w raporcie z minionej doby, 46 cudzoziemców próbowało wczoraj dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Somalii. 24 z tych osób na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Doszło do kolejnych incydentów, migranci rzucali kamieniami.
Koło Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) grupa agresywnych cudzoziemców, znajdujących się po stronie białoruskiej, rzucała kamieniami w polskie patrole, uszkodzony został pojazd służbowy Straży Granicznej - podała SG we wtorek rano na platformie X (dawniej Twitter). Na zdjęciu dołączonym do wpisu widać wybitą boczną szybę w aucie.
Niedaleko Białowieży zatrzymany został kolejny tzw. kurier - obywatel Ukrainy przewoził czterech nielegalnych migrantów pochodzących z Egiptu.
Liczba osób zatrzymanych w tym roku przez Podlaski Oddział SG pod zarzutem pomocnictwa lub organizacji przerzutu ludzi przez polsko-białoruską granicę przekroczyła pół tysiąca. Łącznie z granicą polsko-litewską, to blisko 600 osób. To głównie właśnie tzw. kurierzy, przyjeżdżający po odbiór migrantów.
Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ok. 25 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób. Od początku listopada takich prób było ok. 1 tys.
Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Prace miałyby ruszyć w 2024 roku.