SG podała na Twiterze, że wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani, a wśród nich byli obywatele m.in. Nigerii, Ghany, Turcji i Kamerunu.
W dn.16.07 na terytorium🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾14 cudzoziemców m.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) July 17, 2022
in. ob.Nigerii,Ghany,Turcji i Kamerunu.
Zdarzenia miały miejsce na odcinkach #PSGBiałowieża #PSGCzeremcha #PSGPłaska
Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy na Białoruś przylecieli z Rosji. pic.twitter.com/l3WQvM1pcg
Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Białowieży, Czeremsze i Płaskiej. Szczegółów nie podano.
Trudna sytuacja na granicy trwa już od dłuższego czasu...
Kończy się budowa stalowej zapory na granicy. Wstępnie miała się zakończyć do 30 czerwca, jednak jak później informowano prace potrwają do połowy lipca. W miniony piątek rzeczniczka SG por. Anna Michalska poinformowała, że prace wciąż trwają na ok. dwukilometrowym odcinku, a wykonawca deklaruje, że ukończy je do 23 lipca. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.