Największa, 17-osobowa grupa przekroczyła granicę brzegiem jeziora Szlamy na terenie działania placówki Straży Granicznej w Płaskiej.
W dn.12.09 na terytorium🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾59 osób-m. in.ob. Indii,Egiptu.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September 13, 2022
Najwięcej cudzoziemców-17 os.nielegalnie przekroczyło granice na odcinku #PSGPłaska brzegiem granicznego jeziora Szlamy.
Cudzoziemcy również podchodzili pod barierę i wycofywali się. pic.twitter.com/FXmhJOxDSU
Pogranicznicy poinformowali także o przypadkach podchodzenia cudzoziemców do wybudowanej na granicy zapory.
"Cudzoziemcy również podchodzili pod barierę i wycofywali się'"
- napisała na Twitterze Straż Graniczna.
Podczas ostatniego weekendu (sobota-niedziela) granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 52 osoby. W niedzielę, największa, 21-osobowa grupa przedostała się do Polski przez rzekę graniczną Świsłocz. Miało to miejsce na odcinku granicy chronionym przez SG w Krynkach.
Do 30 listopada 2022 r. w Podlaskiem obowiązuje wydłużony przez wojewodę zakaz zbliżania się do linii granicy z Białorusią na odległość mniejszą niż 200 metrów. Zakaz wprowadzono 1 lipca, miał obowiązywać do 15 września, ale został przedłużony. Zakaz - wydany na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału SG - obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Wydłużenie zakazu jest związane z trwającą budową zapory elektronicznej na granicy. Bariera fizyczna jest już zbudowana.