Były minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, zaatakował na Twitterze ministrów Antoniego Macierewicza oraz Mariusza Błaszczaka, zarzucając im, że tworzą \"nowe ORMO\". Wszystko w kontekście umowy, którą zawrzeć mają Wojska Obrony Terytorialnej z Komendą Główną Policji. Poseł Platformy Obywatelskiej zapomniał tylko, że podobne umowy, zawierane były też przed laty.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Komendą Główną Policji przygotowuje porozumienie o współpracy przy realizacji zadań ustawowych spoczywających na formacjach. Celem porozumienia jest stworzenie warunków do efektywnego współdziałania instytucji wyłącznie w ramach określonych ich ustawowymi zadaniami. Procedowane porozumienie ma zostać zawarte pod koniec bieżącego roku.
Właśnie to porozumienie stało się pretekstem do ataku na szefów MSWiA oraz MON, przez byłego ministra obrony narodowej, Tomasza Siemoniaka, posła PO.
Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO! Projekt porozumienia dowódcy tzw."obrony terytorialnej" i Komendanta Głównego Policji. PiS=PRL – napisał na Twitterze, udpostępniając treść porozumienia.
Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO! Projekt porozumienia dowódcy tzw."obrony terytorialnej" i Komendanta Głównego Policji. PiS=PRL pic.twitter.com/naFYkLOymF
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 11 września 2017
Niestety, były szef MON, najwidoczniej cierpi na amnezję. Podobne porozumienia zostały już zawierane w latach ubiegłych, np. w 2014 roku, kiedy to podobne porozumienie – w sprawie szczegółowych warunków i trybu współdziałania wojska i policji – zostało podpisane przez Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jerzego Michałowskiego i Komendanta Głównego Policji gen. insp. Marka Działoszyńskiego. Podobne porozumienie z Komendantem Głównym Policji podpisał Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.
Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia rzecznika prasowego Wojsk Obrony Terytorialnej, ppłk. Marka Pietrzaka:
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Komendą Główną Policji przygotowuje porozumienie o współpracy przy realizacji zadań ustawowych spoczywających na formacjach. Celem porozumienia jest stworzenie warunków do efektywnego współdziałania instytucji wyłącznie w ramach określonych ich ustawowymi zadaniami.
Procedowane porozumienie umożliwi sygnatariuszom min. sformalizowanie wymiany informacji o miejscach planowanych szkoleń, dzięki czemu komendy Policji będą z odpowiednim wyprzedzeniem wiedziały o realizowanych szkoleniach żołnierzy WOT, których specyfika związana jest z prowadzeniem szkoleń poza rejonami poligonów i placów ćwiczeń. Wymiana informacji planowana jest również w obszarze reagowania kryzysowego.Wdrożenie porozumienia umożliwi również szkolenie policjantów na obiektach wojskowych oraz szkolenie żołnierzy na obiektach policyjnych na zasadach obecnie realizowanych w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Jest to szczególnie ważne w tych rejonach, gdzie obecnie brakuje infrastruktury szkoleniowej, a zostanie ona utworzona dla powstających jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki takiemu współdziałaniu możliwe będzie także uniknięcie dublowania się tego typu infrastruktury.
Ważnym obszarem współdziałania jakie umożliwi porozumienie będzie współpraca formacji w sytuacjach kryzysowych. Do takich zadań będą należały chociażby poszukiwania osób zaginionych z wykorzystaniem dronów, którymi będą dysponowały Wojska Obrony Terytorialnej czy też reakcja na zdarzenia losowe w tym pogodowe o średniej i dużej skali.
W ramach wsparcia logistycznego na podstawie porozumienia możliwa będzie czasowa dyslokacja personelu obu stron w obiektach będących w ich dyspozycji. Wojskom Obrony Terytorialnej w niektórych przypadkach umożliwi to przechowywanie części uzbrojenia i wyposażenia w magazynach komend powiatowych policji, do czasu utworzenia niezbędnej własnej infrastruktury.
Treść procedowanego porozumienia jest zbieżna z takimi samymi dokumentami jakie określają współpracę pozostałych rodzajów sił zbrojnych z Policją oraz innymi służbami podległymi MSWiA, takimi jak Państwowa Straż Pożarna, czy też Straż Graniczna.
Jednocześnie, odnosząc się do wybranych komentarzy i opinii, ponownie kategorycznie protestujemy przeciwko publicznemu porównywaniu żołnierzy Wojska Polskiego do PRL-owskich formacji takich jak ORMO, które tworzone były na potrzeby komunistycznego aparatu represji. Porównania takie odbieramy jako szarganie dobrego imienia żołnierza Wojska Polskiego. Przypominamy, że naszą misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
Planujemy, że procedowane obecnie porozumienie - po zakończonej fazie uzgodnień jego treści - zostanie zawarte pod koniec bieżącego roku.