Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Abp Głódź podczas Dnia KAS: Ta służba potrzebuje ludzi niezmiernie uczciwych i kompetentnych

- Za podejmowanymi działaniami zawsze kryje się dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna, oraz ludzie – Polacy, którym tak naprawdę służycie i dla których podejmujecie swój wysiłek. A przecież wszyscy chcemy się czuć w naszej Ojczyźnie jak w prawdziwym bezpiecznym domu - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź w homilii podczas mszy św. z okazji Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

Twitter.com/@DSikora5

15 września w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbyła się uroczysta msza św. z okazji Dnia Krajowej Administracji Skarbowej . Okolicznościową homilię wygłosił Arcybiskup Metropolita Gdański, Sławoj Leszek Głódź. W homilii przywołał postać św. Mateusza.

- Waszym patronem i orędownikiem u Boga jest św. Mateusz. Człowiek, którego Bóg wybrał do pracy Apostoła i Ewangelisty. A powołał go, jak czytamy w Ewangelii, „gdy wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej (...) Gdy go zobaczył rzekł do niego: Pójdź za mną. On wstał i poszedł za Nim”. Przywołujemy postać św. Mateusza, człowieka, który idąc za słowem Jezusa, zmienił swoje życie. Służąc wcześniej społeczności jako celnik, odtąd stał się sługą nowej formy bycia w społeczności, przez pójście za Jezusem i głoszenie Ewangelii. Jesteśmy wszyscy na różne sposoby włączeni w organizm państwowy, czy też bardziej ogólnoludzki, jesteśmy tymi, których Chrystus stale powołuje, oświeca i uzdalnia do służenia drugiemu człowiekowi w społeczności - powiedział abp Głódź. - Celnik Mateusz, przez wszystkich pogardzany i wyszydzany, opluwany na każdym kroku, traktowany jako zdrajca i kolaborant, od Chrystusa otrzymał zaproszenie do wspólnoty - dodał.

Arcybiskup przypomniał, że Mateusz przyznał się do swoich słabości i zdecydował się pójść za Chrystusem.

- Dzisiaj praca w Krajowej Administracji Skarbowej i postrzeganie tej publicznej służby jest inne niż w czasach Chrystusa. Inne są realia życia politycznego i gospodarczego. Ale istota pracy i służby jest niezmienna. To zbieranie finansów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania państwa i życia społecznego. I dlatego dziś, w dobie kryzysu wartości, gdy tylu ludzi ponad dobro wspólne i dobro Ojczyzny przedkłada swoje własne sprawy, mogą i zdarzają się sytuacje, gdy Wasza praca spotyka się z niezrozumieniem, nieraz może nawet z niechęcią - zauważył duchowny.

- Potrzeba Wam więc głębokiej wiary w sens podejmowanych działań i poczucia wielkiej odpowiedzialności za decyzje i wypełniane obowiązki - zaznaczył. 

Duchowny podkreślił, że pracownicy KAS są "niejako gospodarzami, którym Pan powierza swoje dobra". 

- Za podejmowanymi działaniami zawsze kryje się dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna, oraz ludzie – Polacy, którym tak naprawdę służycie i dla których podejmujecie swój wysiłek. A przecież wszyscy chcemy się czuć w naszej Ojczyźnie jak w prawdziwym bezpiecznym domu. Prawdziwy dom powstaje tam, gdzie miłość wzajemna jest realizowana - przypomniał hierarcha.

- Pytanie postawione Jezusowi – czy należy angażować się w troskę o dobro wspólne jakim jest państwo, sprawiedliwie płacąc podatki – jest pytaniem ponadczasowym. Ludzie każdego wieku i każdego pokolenia, dla których troska o własność prywatną jest oczywista, nie zawsze rozumieją konieczność uczciwej pracy i składania daniny na rzecz dobra wspólnego. Dlatego Kościół konsekwentnie przypomina wszystkim wyznawcom Chrystusa, aby nie żyli na koszt wspólnoty, nie dokładając do wspólnego mieszka - dodał.

Abp Głódź podkreślał znaczenie dbania o dobro wspólne. 

- Kościół nie angażuje się w konkretne rozwiązania prawne i organizacyjne urzędów celnych i skarbowych. Przypomina jednak, że wprowadzane i planowane reformy przyczynią się do usprawnienia działalności państwa i jego rozwoju pod warunkiem, że nie zabraknie ludzi o prawym sumieniu. Tylko tacy stawiają sobie wysokie wymagania. Styl wykonywanej pracy, wierność prawu, uczciwość i odpowiedzialność za podejmowane decyzje mają zasadniczy wpływ na osiągnięcie zamierzonego celu oraz wpływają na pozytywne lub negatywne postrzeganie danej instytucji. Wciąż aktualne są słowa Jana Pawła II z 1995 roku: „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!”. To „dzisiaj!” – wciąż trwa - zaznaczył arcybiskup.

- Człowiek prawy w każdej sytuacji słucha swojego sumienia, czyni dobro, pomnaża je w sobie i wokół siebie. Niejednokrotnie jest to bardzo trudne i wymaga wewnętrznej determinacji - dodał Sławoj Leszek Głódź.

Zaznaczył, że KAS potrzebuje ludzi niezmiernie uczciwych i kompetentych. Duchowny przypomniał o ogromnych stratach we wspólnej kasie, do jakiej przyczyniły się wyłudzenia m.in. podatku VAT.  Abp Głódź przypomniał pewną antyczną tradycję.

- W starożytnej Grecji nagrodą dla zwycięzców, podczas odbywających się igrzysk w Olimpii, był wieniec z wawrzynu, znak sławy. W rodzinnych miastach na ich cześć stawiano pomniki i pisano wiersze. Jednak żadne oszustwa nie były tolerowane. Złamanie lub niedopełnienie przysięgi złożonej przez sportowców i sędziów oraz wszelkie nadużycia były surowo karane. Nieuczciwy zawodnik zmuszony był postawić pomnik Zeusowi, na którym wyryte było jego imię oraz występek, jakiego się dopuścił - powiedział. - Gdybyśmy przestrzegali tej zasady w wolnej Polsce, a więc po 1989 roku, zapewne niejeden musiałby wznieść ten piętnujący jego nieuczciwość pomnik - uznał duchowny.

Podczas mszy poświęcono również sztandar Krajowej Administracji Skarbowej.

Izba Administracji Skarbowej otrzymała nowy sztandar, poświęcony przez Arc.Sł.L.Głódź. Uroczystości z udziałem szefa KAS M.Banasia w Oliwie. pic.twitter.com/fRQ0TSrAQ9

— Danuta Sikora(@DSikora5) 15 września 2017

- Moc ducha, sumień, serc i charakterów są bardzo potrzebne w naszym życiu. Moc ducha jest potrzebna, aby nie ulec obojętności, rezygnacji i zwątpieniu, czy pokusie „chodzenia na skróty”. Ta moc płynie od Chrystusa i zawiera się w Ewangelii, płynie z życia sakramentalnego, odnawiającego się zwłaszcza w sakramencie pokuty i wyraża się przez udział w Eucharystii - powiedział metropolita. 

Na koniec homilii abp Sławoj Leszek Głódź złożył życzenia pracownikom KAS z okazji ich śwęta. - Niech Św. Mateusz, patron celników opiekuje się Wami podczas pełnienia tej wymagającej poświęcenia służby i sprawi, by wasza oddana służba cieszyła się godziwym wynagrodzeniem i należnym szacunkiem - powiedział arcybiskup.

 



Źródło: diecezja.gda.pl

#Sławoj Leszek Głódź #kas #Krajowa Administracja Skarbowa #homilia #Gdańsk #archikatedra oliwska

redakcja