Firma Mateusza Kijowskiego i jego drugiej żony zarobiła na Komitecie Obrony Demokracji ponad 91 tys. zł. Mimo to lider KOD-u kilka dni przed wybuchem afery twierdził w rozmowie z „Codzienną”, że nie stać go na spłatę zaległych alimentów. – Kijowski jest nie w porządku w stosunku do własnych dzieci. Jak się okazuje, kłamstwo ma krótkie nogi – mówi nam Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.
Tuż przed wybuchem afery z udziałem Mateusza Kijowskiego zadzwoniliśmy do niego, aby skomentował nowe przepisy alimentacyjne, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. W wypowiedzi, którą zarejestrowała nasza reporterka, lider KOD u odniósł się do własnego zadłużenia alimentacyjnego.
– Regularnie spłacam w takiej wysokości, w jakiej jestem w stanie. Mam ustawione alimenty powyżej moich wynagrodzeń od wielu lat, w związku z tym nie jestem w stanie ze wszystkich się wywiązywać. Natomiast nigdy nie byłem ścigany i nigdy nie było takiej sytuacji, żebym był oskarżany o unikanie czy cokolwiek w tym stylu – mówił nam Kijowski.
Zapytaliśmy go również o źródła dochodu. Lider KOD u podkreślił, że pieniądze czerpie z pracy i wsparcia rodziny. Po rozmowie wysłaliśmy mu tekst do autoryzacji, jednak
Kijowski zmienił zdanie i zażądał wycofania swojej wypowiedzi z artykułu dotyczącego alimentów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kim z "Newsweeka" zapytała Kijowskiego o długi za alimenty. Odpowiedź? Ręce opadają
Jak się okazało kilka dni później, unikanie płacenia na dzieci szło mu nad wyraz sprawnie.O jego problemach z płatnościami alimentów mówił Radomir Szumełda, druga osoba w KOD-zie.
Odpowiadając na pytanie dziennikarza Onet.pl., dlaczego Kijowski nie chciał oficjalnego zatrudnienia i pensji z komitetu, dlaczego nie wystawiał faktur KOD owi i czy „mógł to być sposób na ominięcie komornika, którego Mateusz Kijowski ma na głowie”, oznajmił: „To pan powiedział. Mnie niezręcznie jest to komentować”. Przyznał, że podczas rozmów na temat oficjalnych zarobków „ze strony Mateusza wiecznie były jakieś »ale«”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kijowski pobił rekord hipokryzji! Wspiera akcję „skutecznego egzekwowania alimentów”
W Polsce unikanie alimentów to powszechny problem. Szacuje się, że dotyczy on 1 mln dzieci. Średnia ściągalność alimentów to 17 proc. W sumie zadłużenie alimenciarzy wynosi 10,5 mld zł. Za uporczywe unikanie płacenia alimentów grozi w Polsce do dwóch lat więzienia. Kijowski jednak nigdy nie był z tego tytułu ścigany.
Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#KOD #faktury #alimenty #Mateusz Kijowski
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Jacek Liziniewicz,Paulina Mikulska