Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nocna lampka groźna dla zdrowia?

Nawet niewielki poziom światła, taki jak z zapalonej lampki nocnej w sypialni, może powstrzymać  działanie niektórych lekarstw - ostrzegają amerykańscy naukowcy.

twitter.com/francebleu
twitter.com/francebleu
Nawet niewielki poziom światła, taki jak z zapalonej lampki nocnej w sypialni, może powstrzymać  działanie niektórych lekarstw - ostrzegają amerykańscy naukowcy. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty udowodniły, że niewielkie natężenia światła w nocy powoduje, że niektóre rodzaje nowotworów uodparniają się na stosowane medykamenty.
 
Informacje na ten temat opublikowano niedawno w periodyku „Cancer Research”. Autorzy artykułu twierdzą w oparciu o przeprowadzone eksperymenty, że nawet niewielkie światło w sypialni oddziałuje na tzw. hormony snu, które z kolei mają wpływ na stan komórek rakowych. Eksperci przyznają, że to bardzo intrygująca informacja, choć jak zastrzegają do tej pory eksperymenty przeprowadzono jedynie na zwierzętach.
 
Amerykańscy naukowcu twierdzą, że przeprowadzali badania nad jednym z leków stosowanych przy zwalczaniu raka piersi. Zauważono, że nocne światło zaburza działanie hormonu estrogenu i powoduje, że komórki rakowe uodparniają się na stosowane lekarstwa. Badanie przeprowadzone na Tulane University School of Medicine dotyczyły roli którą odgrywał jeden z leków antyrakowych na tzw. biologiczny zegar organizmu.
 
Skoncentrowano się także na działaniu melatoniny zwanej także hormonem snu, której natężenie w organizmie zaczyna wzrastać po południu i zwiększa swe natężenie w nocy a ustaje wraz ze świtem. Zauważono, że nawet lekkie natężenie światła wieczorem czy w nocy może obniżać poziom melatoniny. Szczury, na których przeprowadzono badania podzielono na dwie grupy, jedna spędzała noc w kompletnych ciemnościach, drugiej pozostawiono na noc przyciemnione światło.
 
Zaobserwowano, że w tej drugiej grupie wyraźnie obniżył się poziom melatoniny co skutkowało w uodpornieniu się guza nowotworowego na niektóre podawane leki. Odkryto także, że stosując w tej grupie suplement melatoniny można było skuteczniej zwalczać nowotwór, który się zmniejszał. Jednak zdaniem niektórych naukowców by dowieść twierdzenia o szkodliwym wpływie nocnego światła na rozwój niektórych nowotworów niezbędne są badania przeprowadzone na pacjentach.
 
 

 



Źródło: Gazeta Polska

Jacek Szpakowski