"Ich uruchomienie jest uzależnione od weryfikacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wielkości dostaw szczepionek do Polski" – zaznaczył urząd w informacji opublikowanej w czwartek po południu na stronie internetowej.
W Podlaskiem działa na razie jeden punkt szczepień powszechnych w Siemiatyczach. Otwarto go w poniedziałek w ramach ogólnokrajowego pilotażu takich punktów.
Urząd wojewódzki przypomina, że utworzenie punktów szczepień powszechnych to kolejny etap realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 w związku z tym, że producenci szczepionek zapowiedzieli zwiększenie dostaw preparatów i trzeba rozwinąć infrastrukturę, aby wykonać te zabiegi.
– tłumaczy urząd.
Na opublikowanej przez urząd liście jest po jednym punkcie w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Brańsku, Dąbrowie Białostockiej, Giełczynie, Grajewie, Kolnie, Hajnówce, Łapach, Mońkach, Piątnicy, Sokółce, Szczuczynie i w Zambrowie. Po dwa punkty mają być w Choroszczy, Wysokiem Mazowieckiem i w Suwałkach. Trzy mają być w Łomży, a w Białymstoku pięć: w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Zespole Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego, w szpitalu wojewódzkim, w Białostockim Centrum Onkologii i w Szkole Podstawowej nr 12 (szpital wojewódzki i BCO to placówki podległe samorządowi województwa podlaskiego).
Urząd przypomina również, że miejsca, gdzie mają działać takie punkty, przechodzą weryfikację przez NFZ, gdy samorządy zgłoszą gotowość i Fundusz systematycznie uzupełnia tę listę. Uzupełnienie listy oznacza gotowość do płacenia za szczepienia.
– podał urząd.
W czwartek po południu miasto Białystok podało, że otrzymało – jak dotąd – decyzję wojewody w sprawie uruchomienia punktów szczepień powszechnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i w Zespole Szkół Mechanicznych (nie było jeszcze decyzji w sprawie punktu w SP 12).
Biuro rzecznika wojewody podlaskiego poinformowało, że polecenia wojewody w sprawie uruchamiania punktów są cały czas aktualizowane.
Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński mówił wcześniej na konferencji prasowej w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, gdzie będzie działać punkt szczepień powszechnych, że miasto jest do tego gotowe, czeka na szczepionki. Podał, że przygotowanie tego punktu i zorganizowanie infrastruktury do szczepień kosztowało 20 tys. zł i sfinansowano to z budżetu miasta. Deklarował, że w punktach będą realizowane szczepienia tak, aby wykorzystać wszystkie szczepionki.