Mieszkowski, Meysztowicz, Paluch, Tomaszewski, ale też wiele nowych twarzy - już wkrótce w Sejmie RP może dojść do wielu zmian. Oto nazwiska potencjalnych nowych posłów.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 38,2 proc. głosów, PiS - 33,9 proc., Konfederacja - 11,9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 8,2 proc., a Lewica - 6,6 proc. - wynika z badania exit poll. Oznacza to, że nawet 24 posłów może zamienić polski Sejm na europarlament. Kto? Pisaliśmy o tym w Niezalezna.pl:
Nowymi posłami na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej zostać mogą m.in. byli posłowie Krzysztof Mieszkowski i Jerzy Meysztowicz, ale też nowe twarze, np. Mariusz Popielarz - lider PO z Ostrołęki, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego. Poza tym wśród potencjalnych nowych posłów są: Urszula Koszutska, Barbara Grygocewicz, Krzysztof Piątkowski, Katarzyna Królak, Maria Koźlakiewicz, Bożena Lisowska, Magdalena Roguska, Aleksandra Kot czy Maciej Tomczykiewicz.
Nowe twarze mogą zasilić też klub PiS - w sejmowych ławach zasiąść mogą Lidia Czechak, Włodzimierz Tomaszewski, Michał Kowalski, Grzegorz Macko, Anna Paluch i Wioletta Kulpa.
Konfederacja - nowymi posłami, za Brauna i Tyszkę, mogą zostać Tomasz Buczek i Krzysztof Szymański. Posłów Trzeciej Drogi, którzy mogą wybrać się do Brukseli, zastąpić mogą Henryk Smolarz, Aleksandra Poloczek czy Bożenna Hołownia. W przypadku Lewicy za Krzysztofa Śmiszka, jeszcze niepewnego mandatu, wejść do Sejmu może Marta Stożek.
Oczywiście wymienione osoby są pierwsze w kolejce do objęcia mandatu. Jeżeli się na to nie zdecydują, szansę otrzymają "rezerwowi numer dwa".