Euro w Polsce wydaje się być pieśnią przyszłości, choć przy obecnej ekipie rządzącej - wcale nie tak odległą. W związku z tym, Polaków zapytano, co sądzą na temat takiego rozwiązania. Większość z nich jest jednak przeciwna. I tu zaskoczenie dla koalicji 13 grudnia, gdyż niechętni wobec przyjęcia wspólnej europejskiej są również... ich wyborcy.
Tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie portalu Wirtualna Polska, w którym Polaków zapytano: "Czy Pana/Pani zdaniem rząd powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro zamiast polskiego złotego?". Jak się jednak okazuje, obecnie pomysł ten ma zdecydowanie więcej przeciwników niż zwolenników...
Aż 66,8 proc. ankietowanych jest przeciwko zmianie waluty, z czego 49,9 proc. z nich wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie". "Raczej nie" zaznaczyło 17,4 proc. respondentów.
Za przyjęciem euro w Polsce opowiedziało się w badaniu zaledwie 27,3. proc. jego uczestników, z czego 14,3 proc. "zdecydowanie", a 13 proc. "raczej tak".
5,9 proc., czyli więcej niż co dwudziesty ankietowany, nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.
Ku zaskoczeniu rządzących, z badania wynika, że znaczące grupy przeciwników euro w Polsce znajdą się zarówno wśród elektoratów partii opozycyjnych, a więc Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji, jak i formacji wchodzących w skład rządu, czyli - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Jak informuje portal wp.pl - "spośród zwolenników rządu jedynie 37 proc. badanych popiera zamianę złotego na euro. To 17 proc. odpowiadających zdecydowanie tak i 20 proc. odpowiadających raczej tak".
Wyniki badania mówią jasno - przeciwko zastąpieniu polskiej złotówki wspólną europejską walutą jest 52 proc. sympatyków obecnej ekipy rządzącej, z czego odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 35 proc. respondentów, a 12 proc. – "raczej nie".
Jeszcze mocniejszy kontrast wśród odpowiedzi widać u wyborców PiS oraz Konfederacji. Spośród nich "zdecydowanie tak" odpowiedział zaledwie 1 proc. respondentów.
"Aż 95 proc. sympatyków opozycji opowiedziało się przeciwko zamianie złotego na euro. To 17 proc. wyborców opozycji, którzy odpowiedzieli raczej nie oraz 78 proc. z nich, którzy odpowiedzieli zdecydowanie nie. Jedynie 1 proc. zwolenników opozycji nie ma zdania na ten temat"