Wicepremier Słowacji Livia Vaszakova w ubiegłym tygodniu odwiedziła Warszawę i spotkała się z przedstawicielami rządu. Po tych rozmowach, na łamach gazety "Dennik N" opisała, co zainspirowało ją w wykorzystywaniu funduszy europejskich w Polsce i jakie elementy chce przenieść na Słowację. Uznała, że polski system działa, podczas gdy jej kraj ma problemy.
Ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzi ogromne zmiany. - "W tej chwili, niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności, świadczenia będą dokładnie takie same dla wszystkich" - zauważył wiceszef MRiPS Paweł Wdówik i wskazał, że całkowicie likwiduje ona jakikolwiek mechanizm wiązania pracy ze świadczeniem, co było szczególnie wyczekiwanym rozwiązaniem.
"Polska nie może pustoszeć w powiatach i gminach. Naszym celem jest aby w Polsce żyło się jak w krajach zachodnich, ale bez popełnianych takich błędów jak w tych państwach" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Książu Wielkopolskim.