Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Polska nowymi technologiami stoi

Podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Teresa Czerwińska podkreśliła, że Polska może odegrać kluczową rolę w rozwoju innowacji usług finansowych. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników napisał : zobowiązaniem, którego się podjęliśmy i które realizujemy jest wielka modernizacja kraju .

blickpixel; pixabay.com / Creative Commons CC0

„Chcemy Polski rozwoju, ambitnej i innowacyjnej” – napisał premier Morawieckiego do uczestników rozpoczętego w poniedziałek w Sopocie VIII Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF).

W liście odczytanym przez posłankę PiS, Dorotę Arciszewską-Mielewczyk szef rządu przypomniał, że „zobowiązaniem, którego się podjęliśmy i które konsekwentnie realizujemy jest dokonanie wielkiej modernizacji naszego kraju”. Zwracając się do uczestników EKF premier napisał, że „Kongres ma istotny wkład w kreowanie naszej rzeczywistości poprzez opracowywane na nim rekomendacje”.

„Ten dorobek wielokrotnie stawał się przyczynkiem do zmian wpływających pozytywnie na życie Polaków” – podkreślił Morawiecki.

Z kolei minister finansów Teresa Czerwińska w wystąpieniu rozpoczynającym Kongres podkreśliła, że „sektor finansowy może być czynnikiem stymulującym rozwój gospodarki”. Oceniła, że „istotną szansą dla poprawy innowacyjności, konkurencyjności sektora jest wprowadzenie nowych technologii w usługach finansowych”.
 
Szefowa resortu finansów poinformowała, że w parlamencie zakończone zostały prace nad projektem implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy rady i parlamentu europejskiego z 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Wyjaśniła, że te przepisy mają się przyczynić do ułatwienia wdrażania innowacji finansowych w Polsce „w sposób bezpieczny, niedyskryminujący i zrównoważony”.
 
Przyznała, że Polska „chce pełnić kluczową, istotną rolę w zakresie rozwoju innowacji usług finansowych”. Argumentowała, że „mamy ku temu wszelkie zasoby: otwarte na nowinki technologiczne społeczeństwo, mamy wspaniałe zasoby informatyków, nowoczesne instytucje finansowe i środowisko regulacyjne”.

- Jesteśmy też otwarci na dyskusję ze środowiskiem bankowym na temat wykorzystania potencjału technologii w rozwoju usług finansowych – uzasadniała.

Czerwińska oceniła, że współpraca z sektorem bankowym w zakresie uszczelniania systemu podatkowego jest bardzo dobra. Wyjaśniła, że chodzi o wykorzystanie identyfikacji bankowej użytkowników w rozwoju usług e-administracji.

- To wszystko jest ważne w budowaniu innowacyjnej i silnej gospodarczo Polski – podkreśliła.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#nowe technologie #innowacje #gospodarka #finanse #rząd #polityka

redakcja