Ryszard Terlecki stwierdził, że gdyby doszło do ataku Rosji na Ukrainę, to prawdopodobnie będą nałożone unijne sankcje na państwo Putina, ale mogą być one nieskuteczne, ponieważ wiele państw jest uzależnionych od rosyjskiego gazu. -UE nie sprawdza się w sytuacjach krytycznych. Będzie dużo gadania, sankcje amerykańskie i brytyjskie. Unia będzie dyskutować i ustalać listę osób, które nie mogą wjechać na ich terytorium. To kpina z sankcji - stwierdził.
W poniedziałek ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady OBWE w celu przedyskutowania, jakie kroki należy podjąć w związku z ostatnimi wydarzeniami ws. Ukrainy. Posiedzenie odbędzie się na wniosek Kijowa. Polska objęła 1 stycznia br. roczną prezydencję w OBWE.
Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, zaznaczył w Radiu Kraków, że propozycja Polski jest oczywista. To "doprowadzenie do deeskalacji sił rosyjskich i napięcia wokół granic Ukrainy", ale – zdaniem wicemarszałka – "na to się niestety nie zanosi".
- Będzie to kolejna próba podjęcia rozmów i skłonienia Rosji do ustępstw. Mam nadzieję, że nie będą to zbyt daleko idące ustępstwa Zachodu
- powiedział wicemarszałek.
Pytany o to, jakie sankcje powinny być nałożone na Rosję, zwrócił uwagę na dwa sektory: energetykę – ważną dla UE, i finanse – istotne dla USA i Wielkiej Brytanii. - Jakby nastąpił atak na Ukrainę, pewnie takie sankcje będą - ocenił Terlecki. Podkreślił także m.in., że są kraje niemal uzależnione od gazu z Rosji, a „UE nie sprawdza się w sytuacjach krytycznych”.
- Będzie dużo gadania, sankcje amerykańskie i brytyjskie. Unia będzie dyskutować i ustalać listę osób, które nie mogą wjechać na ich terytorium. To kpina z sankcji
- ocenił Terlecki.
Zdaniem wicemarszałka "kompromitacja w Afganistanie" "zmobilizowała NATO do mocniejszej postawy". - NATO pokazało i zorientowało się, że nie ma żartów. Trzeba się przygotować do obrony w razie ataku – powiedział Terlecki.
Wicemarszałek potwierdził, że jest w Polsce przygotowywana pomoc dla uchodźców z Ukrainy, w przypadku konfliktu zbrojnego. Wicemarszałek zaznaczył, że polskie placówki dyplomatyczne zostają na Ukrainie, aby na miejscu nieść pomoc Ukraińcom i Polakom.