Donald Trump został zaprzysiężony na urząd prezydenta USA. Jak postrzegają to wydarzenie Polacy - w kwestii bezpieczeństwa naszego kraju? W większości - pozytywnie. Niemniej, negatywnie nastawieni do 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych są... wyborcy Donalda Tuska.
W badaniu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski respondenci zostali zapytani, jak ich zdaniem prezydentura Donalda Trumpa, który ponownie objął urząd prezydenta USA, wpłynie na bezpieczeństwo Polski.
Według 46,2 proc. badanych prezydentura ta będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo Polski, z czego 13,9 proc. stwierdziło, że bezpieczeństwo Polski "zdecydowanie się poprawi", a 32,3 proc. , że "raczej się poprawi".
Mniej, bo 40,6 proc. badanych uważa, że prezydentura Trumpa nie poprawi bezpieczeństwa Polski; 31 proc. uważa, że "raczej nie poprawi", a 9,6 proc. - że "zdecydowanie nie poprawi". Ponadto 13,1 proc. badanych nie miało jednoznacznego zdania w tej kwestii.
Jak wskazuje portal wp.pl, odpowiedź respondentów na pytanie jest zróżnicowana ze względu na ich sympatie polityczne.
"Osoby popierające rząd tworzony przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę uważają w większości, że rządy nowego prezydenta USA nie poprawią bezpieczeństwa Polski (49 proc. osób)"
Z tej liczby 11 proc. uważa, że Trump "zdecydowanie" wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo Polski, a 38 proc., że "raczej negatywnie".
"Tylko 29 proc. wyborców koalicji uważa, że bezpieczeństwo Polski się poprawi" - wskazuje Wirtualna Polska. Z tej grupy 3 proc. uważa, że wpływ Trumpa będzie "zdecydowanie pozytywny", a 26 proc. - "raczej pozytywny". Ponadto w tej grupie 22 proc. badanych nie ma zdania w kwestii wpływu prezydentury Trumpa na bezpieczeństwo Polski.
I ciężko się temu dziwić. To nikt inny, jak właśnie Donald Tusk mówił otwarcie o tym, że Donald Trump jest - rzekomo - rosyjskim agentem. Taki przekaz przed wyborami prezydenckimi w USA próbowały forsować też media prorządowe.
"WP" podkreśla zaś, że "większy optymizm widać wśród wyborców opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji".
"Aż 67 proc. osób z tego grona (31 proc. "zdecydowanie" oraz 36 proc. "raczej" - red.) uważa, że bezpieczeństwo Polski się poprawi za prezydentury Trumpa. Tylko 25 proc. (12 proc. "zdecydowanie" i 13 proc. "raczej" - red.) uważa odwrotnie"