Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Pierwsza prezes SN reaguje na kontrowersyjne wypowiedzi sędziego. "Narusza powagę urzędu"

"Umocowanie konstytucyjne, ustrój i zasady wyboru członków Sejmu i Senatu RP oraz innych konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej, a także stosunki ustrojowe łączące osoby piastujące te funkcje z Rzeczpospolitą Polską, nie są i nie mogą być regulowane prawem Unii Europejskiej" - podkreśliła pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, odnosząc się do kontrowersyjnych wypowiedzi sędziego Piotra Prusinowskiego.

Małgorzata Manowska - Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego
Małgorzata Manowska - Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego
See page for author, CC BY-SA 4.0 - Wikipedia Commons

Sędzia Piotr Prusinowski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powiedział, że ważność wyborów prezydenckich musi być zatwierdzona przez Sąd Najwyższy, a "jeśli będzie orzekać o tym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, to wydane przez nią orzeczenie będzie dotknięte nieważnością, wadliwe". Powołał się na orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zareagowała na to pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Wydała dziś oświadczenie w tej sprawie.

- W związku z kolejnym, budzącym konsternację wystąpieniem sędziego Piotra Prusinowskiego, opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita 30 grudnia 2024 r., w którym podważył zaufanie obywateli do Sądu Najwyższego w kontekście zbliżających się wyborów Prezydenta RP, z ubolewaniem stwierdzam, że wprowadza ono opinię publiczną w błąd i narusza powagę urzędu sędziego - oznajmiła prezes Manowska.

Z zaprezentowanymi w tym wywiadzie treściami zgodzić się można jedynie w zakresie, w jakim sędzia Prusinowski stwierdza swoją niewiedzę lub brak kompetencji w obszarze prawa konstytucyjnego, w której to materii zdecydował się jednak wypowiedzieć.

– dodała prezes SN.

Manowska dodała, że stwierdzenie ważności wyborów następuje w procedurze, "w której biorą udział jedynie organy państwa i nie dokonuje się w nim rozstrzygnięcie o indywidualnych prawach podmiotów prywatnych". - Tym samym, procedura stwierdzenia ważności wyborów znajduje się całkowicie poza zakresem zastosowania art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, na gruncie którego formułowano zastrzeżenia względem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

"Umocowanie konstytucyjne, ustrój i zasady wyboru członków Sejmu i Senatu RP oraz innych konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej, a także stosunki ustrojowe łączące osoby piastujące te funkcje z Rzeczpospolitą Polską, nie są i nie mogą być regulowane prawem Unii Europejskiej" - zaznaczyła Manowska. Zaznaczyła jednoznacznie, że "wszelkie podnoszone w orzecznictwie TSUE wątpliwości co do posiadanych w tej mierze kompetencji przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych pozostają bez znaczenia dla kompetencji tej izby do stwierdzania ważności demokratycznych wyborów do organów władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej".

 



Źródło: niezalezna.pl

#wybory 2025 #Sąd Najwyższy

mk