Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Tomasz Sakiewicz o głosowaniu ws. KPO: Pewnie wiele nie zmieni, ale odbierze UE możliwość blokowania środków

W dzisiejszym bloku głosowań jest m.in. głosowanie nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma być kluczowym krokiem dla odblokowania środków z KPO dla Polski, a także nad projektem o powołaniu tzw. komisji weryfikacyjnej w sprawie rosyjskich wpływów. Redaktor Tomasz Sakiewicz w rozmowie z portalem Niezalezna.pl zwraca uwagę, że gra toczy się o odebranie UE możliwości blokowania środków dla Polski. „mamy gigantyczną korupcję w UE i opozycji, służalczość wobec Belina i Moskwy, więc należy ich po prostu ograć” – stwierdza redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

twitter.com/KancelariaSejmu

Piątek to ostatni dzień obrad trzydniowego posiedzenia, zgodnie z informacją na stronie Sejmu, posłowie przeprowadzą szereg głosowań m.in. nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma być kluczowym krokiem dla odblokowania środków z KPO dla Polski.

Dzisiejsze głosowanie pewnie wiele nie zmieni, ale odbierze UE możliwość blokowania KPO. Same żądania UE są niekonstytucyjne, więc tak czy inaczej Trybunał powinien ocenić, najlepiej najspokojniej po wyborach, podjęte uchwały. Byłem sceptykiem co do całego tego projektu, ale przegłosowanie go wiele już nie zmienia w stanie prawnym. Po drugiej stronie mamy gigantyczną korupcję w UE i opozycji, służalczość wobec Belina i Moskwy, więc należy ich po prostu ograć.
- mówi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.


Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła w czwartek poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania ustawy o Sądzie Najwyższym, które odbyło się w czwartek po południu. Komisja pozytywnie zarekomendowała tylko jedną poprawkę - zgłoszoną w drugim czytaniu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczącą wydłużenia vacatio legis z 14 do 21 dni, negatywnie zaopiniowała natomiast wszystkie poprawki opozycji. Głosowanie zaplanowane jest w piątek rano na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Solidarna Polska była dosyć mocno sceptyczna, mówiąc delikatnie, jeśli chodzi o te rozwiązania. Dlatego zapewne - jak mniemam - nie zagłosują za tą ustawą; ciężko stwierdzić czy się wstrzymają czy będą przeciw, natomiast wiem, że tej ustawy raczej nie poprą. Zobaczymy jak zachowa się polska opozycja, to będzie dla nich taki moment „sprawdzam”.
- uważa rzecznik PiS Rafał Bochenek.


 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Sejm.gov.pl

#KPO #Unia Europejska #korupcja w UE #środki z KPO

Piotr Łukawski