Koalicja Donalda Tuska chce wprowadzić przepisy mogące pociągać do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Trybunału Konstytucyjnego i stwierdzać nieważność wyroków. Problem w tym, że przepisy te mogą być... niekonstytucyjne. I stwierdzili to powołani przez sejmową większość eksperci!
"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa dziś, że na wątpliwości wobec niektórych rozwiązań zaproponowanych w projektach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego zwracają uwagę konstytucjonaliści, którzy przygotowali ekspertyzy na zlecenie posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, przewodniczącej sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Jak podaje "DGP", eksperci wskazują na poszczególne regulacje, które mogą rzutować na ocenę pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą. Niekonstytucyjna może być propozycja, aby prawo do żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK przysługiwało także prezydentowi i prokuratorowi generalnemu. O tym, że może to naruszać sędziowską niezawisłość przekonana jest dr hab. Agnieszka Bień-Kacała z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Dr Marcin Szwed z Uniwersytetu Warszawskiego wyraża zaniepokojenie proponowanym przepisem, zgodnie z którym wyroki TK wydane z udziałem sędziów, których koalicja 13 grudnia uznaje za tzw. dublerów, są nieważne i nie wywołują skutków prawnych. Zdaniem Szweda jest to niezgodne z art. 2 ustawy zasadniczej, który mówi o zasadzie praworządności, gdyż może doprowadzić do naruszenia pewności prawa.
O tym, że zmiany w prawie muszą być jednocześnie zgodnie z prawem, podkreślał w ostatnim czasie prezydent Andrzej Duda.
Obserwujemy bezprecedensowe próby kwestionowania ważności powołań sędziowskich; nie było i nie będzie na to mojej zgody; reformy wymiaru sprawiedliwości muszą się odbywać z poszanowaniem ram konstytucyjnych i prawa obywateli do sądu